kanada REklam

Macaristan’da Yahudi kuruluşuna devlet desteği

Macaristan’da farklı Yahudi kuruluşlarının kendi aralarındaki çekişmeleri basına yansıyadursun, Yahudi kuruluşu Habad devletten yardım alma hakkını kazandı.

Pazartesi günü Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen, Macaristan’ın Habad şubesi Ortodoks EMIH grubuna özel haklar veren bir belgeye imza attı. Bundan sonra Habad kuruluşu da Macaristan’da Yahudi cemaatleri federasyonu  Mazsihisz,  kiliseler ve birçok dini kuruluşa sağlanan haklardan faydalanacak.

Devletin resmen dini kuruluş olarak tanıdığı tüzel kişilikler kamu fonlarından bütçe alıyor, eğitim için karşılıksız finansal yardım alabiliyor.  Son yıllarda Habad ile Macaristan’ın bazı Yahudi cemaatleri arasında fikir ayrılıkları dikkat çekiyor. Bu çekişmelerin ana sebebini  çoğu zaman Yahudi geleneklerinin uygulanması oluşturuyor.

Habad, Ortodoks bir söylemi felsefe edinirken, Macaristan’da bazı kesimlerin konservatif Yahudiliği takip etmeleri, dini kuralların uygulanmasında fikir tartışmasına sebep oluyor.  Habad ve Mazsihisz’in devlete olan yaklaşımları da farklı.  Habad, Macaristan Yahudi Federasyonundan farklı olarak, Macar Hükümetini antisemitizm konusunda daha az ve ölçülü eleştiriyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın