10 Temmuz 2020 Cuma 08:49

ABD Başkan Adayından antisemitizm üzerine köşe yazısı

Demokrat görüşlü ABD Başkan Adayı Bernie Sanders bir Yahudi yayın kuruluşunda yayınlanan, köşe yazısında antisemitizmi kaleme aldı.

Dünya 1833 görüntüleme
12 Kasım 2019 Salı

Sanders’ın ‘Antisemitizm ile nasıl savaşılır?’ başlıklı makalesi JTA tarafından Yahudi kimliğinin en açık ifadesi olarak yorumlandı.

ABD Yahudi toplumunun sol görüşlü yayın kuruluşu Jewish Currents’da yayınlanan yazıda Sanders, Yahudi olmakla gurur duyduğunu, İsrail’i desteklediğini, Yahudi ülkesi İsrail’in varlığına karşı olmanın da açık bir antisemitizm olduğunu belirtiyor.

 Sanders günümüzün ABD’sinde antisemitizmin hem soldan hem de sağ siyasetten gelebildiğini belirtiyor ve Donald Trump politikalarının  da sağcı antisemitizmin kaynağı olabileceğini ifade ediyor. 

Sanders  köşe yazısında İsrail’i acımasızca eleştiren liberal görüşlü Yahudi grupları da hedef alıyor ve  şöyle devam ediyor: “Yüzyıllarca ezilmiş, yok edilmeye çalışılmış bir milletin yeniden  demokratik bir ülke kurmasını en ilerlemeci (Progressive) görüşe sahip Yahudiler de büyük başarı olarak kabul etmeli. İsrail’i eleştirmek bazen sınırı aşıp antisemitizmin sularına da giriyor.

Özellikle Yahudi halkının kendi kaderini belirleyeceği bir ülkesi olmasını reddetmek ve dünya Yahudilerinin siyasi ve ekonomik gücünü abartmak da alenen antisemitizmdir.” 

Sanders yazısında Filistin halkının haklarına da dikkat çekiyor ve onların da en az İsrailliler gibi sivil haklara ve özgürlüğe sahip olması gerektiğini belirtiyor.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR