13 Temmuz 2020 Pazartesi 21:33

Ürdün ile İsrail’in gizli ‘İyi İlişkileri’

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail-Ürdün ilişkilerini anlattı.

Dünya 1795 görüntüleme
12 Kasım 2019 Salı

İsrail kurulduğu 1948 yılında Arap aleminden büyük bir tepki ile karşılanmış, savaşlardan sonra da Sovyet güdümü etkisinde olan birçok Arap ülkesi İsrail’i protesto ederek diplomatik ilişki kurmamıştı. Mısır 1979’da Ürdün de 1994’te İsrail ile ilk diplomatik ilişkilerini kurmuştu. 

Ancak söz konusu ikili ilişkilerin üstünden yıllar geçmesine rağmen barış ve normalleşme diplomatik düzeyde kalıp, hiçbir zaman halka inmedi. Siyasi gözlemciler bunun iç politikayla  ilgili olduğunu bu ülkelerde İsrail’i protesto etmenin halen politikacılara çabuk yoldan ün ve kredi kazandırdığını belirtiyor. 

Netanyahu pazartesi günü  İsrail meclisi Knesset’te, İsrail-Ürdün ilişkilerinin tartışıldığı bir toplantıda söz aldı ve yukarıdaki gerçeği dile getirdi. Netanyahu, Ticaret, istihbarat ve içme suyu konusunda Ürdün Krallığına İsrail’in yardımcı olduğunu, ancak bunun pek Ürdün kamuoyunda paylaşılmadığını gizli kaldığını  belirtti. 

Netanyahu, Ürdün ile istihbarat konularında da beraber çalıştıklarını ancak daha fazla bu konuda bilgi vermesinin uygun olmayacağını da belirtti. 

İsrail Başbakanı, Kral II. Abdullah ile İsrail-Ürdün üzerinden Suudi Arabistan’a kadar uzanacak bir demir yolu projesini bile tartıştıklarını açıkladı. 

Netanyahu neden bazı ülkelerle iyi ilişkilerin İsrail istese de şimdilik  ‘gizli normalleşeme’ şeklinde kalması gerektiğini ise şöyle açıkladı: “Demokrasilerle barış yapmak ile totaliter rejimlerle barış yapmak arsında fark vardır. Demokrasilerle barış yapmak daha kolaydır çünkü genel eğilim savaş değil barıştır. Ancak totaliter rejimler ile barış, ancak caydırıcılık gücü sizin elinizdeyse daha kolay olur.  Eğer caydırıcılık yoksa yapılan barış kalıcı olmaz.”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR