12 Temmuz 2020 Pazar 20:24

Ortaköy Ets Ahayim Sinagogunda Lori Palatnik Söyleşisi

Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu ve Hegkom’un ortaklaşa düzenlediği Lori Palatnik konferansı başarılı bir şekilde gerçekleşti.

Toplum 1324 görüntüleme
6 Kasım 2019 Çarşamba

24 Ekim akşamı Lori Palatnik, 250 kişiye yakın bir kitlenin katıldığı sohbette mistisizm ve gerçeklik konusunu işledi. İngilizce olarak yapılan konferansı Deniz Saporta Türkçeye tercüme etti.

Konuşmasının sonunda Ortaköy Ets Ahayim Sinagogu Haham Akaal Rav Naftali Haleva ve Hegkom Başkanı Ester Asa, Lori Palatnik’e verdiği değerli bilgiler için teşekkür ederken ziyaretinden dolayı mutluluk duyduklarını da ifade ettiler.

Palatnik, 25 Ekim Perşembe günü ise ‘Ben ve Endişelendiklerim’ konusunu işledi. Belkis Heperol konuşmayı Türkçeye çevirdi.

Ardından Ulus Özel Musevi  Lisesi 11-12 sınıf öğrencileri ile ‘Mutluluğun Anahtarı’ konusunu paylaştı. Konuk konuşmacı İstanbul’da bulunduğu kısa sürede Or Yom’u da ziyaret ederek kurumun yaşlıları ile birlikte zaman geçirdi.

Konuşmalarında evlilik, ölüm sonrası ve ruhun yolculuğu gibi çok çeşitli konulara Tora açısından yaklaşan Palatnik, Amerika, Kanada, Meksika, İngiltere ve İsrail’de verdiği konferansların yanı sıra Amerika’nın sayılı üniversitelerinden olan Yale, Brown ve Penn’de yaptığı konuşmalarla, günümüz dünyasının geleneksel uygulamaları ve yaşam biçimlerine ışık tutmakta.

Yahudi Kadınların Yeniden Doğuş Projesi’nin (Jewish Women’s Renaissance Project) Yönetici Müdürü olarak Palatnik, 2009’dan beri, kendi kültürel miraslarının güzelliği ve bilgeliğinden ilham alabilmeleri için, 1000’in üzerinde kadını, sübvanse edilmiş turlar ve öğrenim programları ile İsrail’e getirmeye katkıda bulundu.

Rav Naftali  Haleva değerli bir konuşmacı ile bütünleşmenin önemli olduğunu ve üç ayrı yerde üç farklı konu ile yapılan sohbetlerin beğeni ile dinlendiğini ifade etti. Bu  başarılı organizasyonda emeği geçen başta Hegkom Başkanı Ester Asa, Süzet Bennun, Jil Abravaya, Leyla Haleva, Clara Amram, Marsel İpekçioğlu, Ortaköy Ets Ahayim müdürü İzzet Yaeş, Rıfat İçin, Aydın Halki ve tercümeleri ile katkıda bulunan Deniz Saporta ile Belkis Heperol’a, etkinliğe gelerek renk katan tüm katılımcılara teşekkürlerini sundu.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR