26 Mayıs 2020 Salı 10:23

Netanyahu kuramadı, sıra Gantz’da

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, koalisyon kurmak için gerekli çoğunluğu sağlayamadığı hükümeti kurma görevini Rivlin’e iade etti.

Dünya 755 görüntüleme
23 Ekim 2019 Çarşamba

Netanyahu, hükümeti kurması için kendisine tanınan sürenin dolmasına daha iki gün varken, yayınladığı video mesajında, yeterli çoğunluğu sağlayamadığını ve hükümeti kurma görevini Devlet Başkanı Reuven Rivlin’e iade ettiğini açıkladı.

İsrail halkının geniş katılımlı ulusal birlik hükümeti istediğini, İsrail’in de buna ihtiyacı olduğunu dile getiren Netanyahu ancak tüm çabalarına rağmen bu konuda başarılı olmadığını ifade etti.  Geniş katılımlı ulusal birlik hükümetinin kurulamaması nedeniyle Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz’ı suçlayan Netanyahu, “Son birkaç haftada Benny Gantz’ı müzakere masasına getirmek için tüm çabayı gösterdim ama maalesef o (Gantz) bunu her defasında reddetti” ifadesini kullandı.

Netanyahu’nun görev iadesinin ardından kısa bir açıklama yapan Devlet Başkanı Rivlin, koalisyonu kurma görevini Gantz’a vereceğini duyurdu. Rivlin’den görevi aldıktan sonra Gantz’ın koalisyon hükümetini 28 gün içerisinde kurması gerekiyor. Gantz da hükümeti kurmayı başaramazsa İsrail’de son bir yıl içerisinde üçüncü kez erken seçim kararı görünecek.

 

Bennett, tüm sağı Netahyahu’yu desteklemeye çağırdı

İsrail’de Yeni Sağ lideri Naftali Bennett, tüm sağ-kanadı ve haredileri, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun yanında durmaya davet etti. Bennett, Netanyahu’nun belirsiz ithamlar yüzünden görevinden alınmasının, İsrail’e büyük zarar vereceği konusunda uyardı.

Bennett Facebook sayfasındaki açıklamasında şöyle yazdı: “Sağ kanattaki arkadaşlarım! Bir konuda net olmalıyız: Eğer polis Netanyahu’yu purolar ve pozitif haber yorumları yüzünden görevinden alacaksa, tüm ideolojik bloğumuz büyük bir darbe alır. Netanyahu’yu takip etmek isteyecek sağ kanadın herhangi bir lideri medya ya da polisle karşı karşıya gelmekten çok korkacaktır.”

Bennett ayrıca şunları ekledi: “Netanyahu mükemmel olmayabilir, ama İsrail ve güvenliği adına çok iyi bir başbakanlık yaptı ve daha ilk günden beri medyanın ve akademik dünyanın solcuları tarafından rahatsız edilip kötülendi... Netanyahu en zor zamanlarını yaşadığı için, ona mümkün olduğunca destek olmaya karar verdim.”

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR