1 Haziran 2020 Pazartesi 19:57

Ocasio-Cortez ABD seçimlerinde ‘tio’ Bernie Sanders’ı destekliyor

Dünya 960 görüntüleme
23 Ekim 2019 Çarşamba

Demokrat Partili Kongre Üyesi Alexandria Ocasio-Cortes (New York) geçtiğimiz cumartesi günü yaptığı açıklamada ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den aday adayı olan Bernie Sanders’ı destekleyeceğini duyurdu. Cortez, söz konusu açıklamayı bu ay başında, geçirdiği kalp krizi sonrasında başkanlık seçimi yarışına döndüğünü duyuran Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın kampanyasının New York ayağında yaptı.

Queens, New York'ta 25 binden fazla kişinin katıldığı toplantıda konuşan Ocasio-Cortez, "Ben ona ‘tio’ Bernie diyorum” dedi. Temsilciler Meclisinin en genç üyesi olan Ocasio-Cortez’in kökenlerinin dayandığı Puerto Rico’da yaygın olarak konuşulan dil olan İspanyolca’da ‘tio’ amca anlamına geliyor.

Sahneye çıkıp bir konuşma yapan Sanders da "Hazırdan da öteyim. Bugün karşı karşıya olduğumuz büyük mücadeleyi sizlerle sürdürmek için şimdiye kadar hiç olmadığım kadar hazırım” dedi.

Ocasio-Cortez’in Sanders’ı destekleme kararını duyurmasından önce, kendisiyle aynı dönemde Demokrat Parti’den Temsilciler Meclisi üyesi olan İlhan Omar (Minnesota) da Sanders’ı desteklediğini açıklamıştı.

Omar, birçok kez İsrail karşıtı görüşleri ve Yahudi Devleti’ne karşı boykot çağrıları nedeniyle eleştirildi. Omar, kısa zaman önce, Washington’daki İsrail yanlısı lobinin oyları satın aldığını ima ederek tartışmalara neden olmuştu.

78 yaşındaki Sanders büyük kuruluşlardan kampanyası için bağış almayı reddetmesi ile tanınıyor. Demokrat Parti’nin başkanlık adayını seçme sürecinin ilk aşamasında gerçekleşecek oylama Iowa’da şubat ayında yapılacak.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR