30 Mayıs 2020 Cumartesi 03:08

Suriye sınırında hazırlık

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD askeri birliklerini Suriye’nin kuzeyinden çekme kararı ve Türkiye ile ortak bir güvenli bölge tanımlanmasına soğuk bakması bölgede gerilimi arttırdı.

Dünya 1441 görüntüleme
8 Ekim 2019 Salı

Beyaz Saray’ın kararının ardından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) belirli bir bölgeden askerlerin çekilmesinin tamamlandığını açıkladı.Ancak Pentagon ‘Belirli Bölge’ ifadesinin tam olarak neresi olduğu konusunda detay vermedi.

Basına konuyla ilgili bilgi veren bir güvenlik yetkilisi de, ABD askerleri çekilmeden Türkiye'nin askeri operasyona başlamayacağı bilgisini verdi. İki NATO üyesi arasında herhangi bir çatışma olmayacağını, iki ülke askerlerinin herhangi bir şekilde karşı karşıya gelmemesi üzerinde uzlaşma sağlandığını belirtti.

Başkan Trump Suriye’den çekilme kararı alırken Türkiye’yi de bir anlamda uyardı: “Çizilen çerçeveyi aştığını düşünürsem, Türkiye'nin ekonomisini yerle bir ederim.”Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Çizilen çerçeveyi aştığını düşünürsem, Türkiye'nin ekonomisini yerle bir ederim. Daha önce bunu yaptım!" dedi. Trump'ın tweeti sonrası Dolar/TL kuru 5,80'i aştı.

Trump’ın tehditkar tutumuna cevap Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan geldi.Oktay, “Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir” dedi.Oktay, Fırat'ın doğusuna düzenlenecek harekata ilişkin "Uluslararası camiaya mesajımız nettir. Türkiye tehditlerle hareket edecek bir ülke değildir. Türkiye hem güney sınırlarımızı tehdit eden terör örgütlerine haddini bildirecek hem de Türkiye'de bulunan Suriyeli mültecilerin gönüllü olarak ülkelerine dönmelerine fırsat sağlayacaktır" açıklaması yaptı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR