7 Haziran 2020 Pazar 09:02

İsveç´te sünnet yasağı teklifinin partide kabulüne büyük tepki

İsveç´te Merkez Partisinin tıbbi bir gerekçe sunulmadığını sürece erkek çocuklarının sünnet edilmesini yasaklayan teklifi parti içinde yapılan oylamada kabul etmesi ülkede yaşayan Yahudi ve Müslümanların tepkisine neden oldu.

Dünya 1241 görüntüleme
8 Ekim 2019 Salı

Söz konusu karar, eşcinsellerin kan bağışının kabul edilip edilmemesi ve kimlik kartlarında üçüncü bir cinsiyetin sunulması gibi sosyal konuları görüşmek için toplanan partinin yıllık konferansı sırasında alındı.

Merkez Partisi iktidarda bulunmuyor ancak iktidardaki Sosyal Demokratlar ile Yeşiller koalisyonunun ülkeyi yönetmesi için yapılan anlaşmaya destek veren dört partiden biri.

Parti yönetiminin karşı çıkmasına rağmen karar 166'ya karşı 314 evet oyuyla kabul edildi. Parti lideri Annie Loof karara karşı çıkan isimler arasında yer aldı.

Yasağın dini inançlarla ilgisi olmadığını savunan parti yetkilileri, sünnetin tamamen yasaklanması yerine 'tıbbi olmayan sünnetin yasaklanması' üzerinde durduklarını belirtti.

Merkez Parti bu yönde bir karar almış olsa bile bunu parlamentoya getirmeyi şimdilik düşünmüyor.

İsveç Yahudi Toplumu Konseyi Başkanı Aron Verstandig karardan ötürü duyduğu hayal kırıklığını dile getirerek, "Eğer bu karar yasalaşırsa bu ülkede Müslüman ya da Yahudilerin yaşaması imkânsız hale gelir" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental