7 Haziran 2020 Pazar 10:24

Mısır’da parlamento sözcüsü hükümetin harcamalarını savunmak için Hitler’i övdü

Mısır Parlamento Sözcüsü, hükümetin inşaat harcamalarının gerekliliğini anlatmak için Hitler’e övgü sözlerini açıklığa kavuşturdu.

Dünya 1015 görüntüleme
8 Ekim 2019 Salı

Mısır’da geçtiğimiz hafta gerçekleşen parlamento açılışında Ali Abdel Aal, hükümet aleyhindeki protestolara karşın, kanun yapıcılardan Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi’yi desteklemelerini istedi. Orta Doğu’nun Gözü (Middle East Eye) haber sitesine göre Aal, kanun yapıcılardan Sisi’nin modern bir Mısır Devleti kurma projesine destek amacıyla bir dakikalık saygı duruşunda bulunmalarını rica etti.

Haber sitesi Aal’in “Hitler’in hataları vardı ancak doğuya ve batıya yayılmasını sağlayan etken Almanya’nın I. Dünya Savaşındaki liderlik pozisyonunu devam ettirecek sağlam altyapısıydı” sözlerine dikkat çekti.

Aal, bu sözlerin tepki görmesinden sonra Hitler’in birçok suç işlediğini, sözlerinin ve övgüsünün doğrudan Alman medeniyetinin gelişimine olduğunu, Hitler’i övmediğini açıkladı. Aal, “Herkes Hitler’in insanlık suçu işlediğinin bilincinde. En düşük bilgi seviyesinde olan biri bile Hitler’i eylemlerinden ötürü takdir etmeyecektir. Hiçbir ülke sağlam altyapısı olmadan gelişemez. Benim ifademde vurgulamak istediğim konu buydu” ifadelerini kullandı.

Aal’ın söz konusu ifadeleri, Mısırlı bir işadamının devlet başkanı ve silahlı kuvvetlerde yapılan yolsuzluğa dikkat çekmesinin ardından Mısır halkının protestoları üzerine söylenmişti.

Mısır Ekonomik ve Sosyal Haklar Merkezinden yapılan açıklamaya göre son protestoların ardından 2.661 kişi tutuklanarak sorgulandı. Tutuklular Müslüman Kardeşler ile olan bağlarından, yanlış haber yaymaktan, sosyal medyayı suiistimal etmekten ve izin almadan gerçekleştirilen protesto eylemlerine katılmaktan suçlandılar.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental