11 Temmuz 2020 Cumartesi 11:32

HP’ye 800 milyon dolara teknoloji satan Benny Landa elmasların peşinde

Bugün 73 yaşında olan ve Indigo baskı teknolojisini icat ederek bilgisayar devi Amerikan Hewlett Packard firmasına 2001 yılında 800 milyon dolara satan Benny Landa, şimdi de metan gazından elmas üreten yeni bir teknik geliştirdi.

Dünya 1925 görüntüleme
7 Ekim 2019 Pazartesi

1960’ların ünlü Beatles şarkısı Lucy in the Sky With Diamonds şarkısından esinlenerek suni elmaslarına Lusix adını veren İsrailli işadamı, Landa Laboratuvarlarında söz konusu tekniği geliştirmek için yedi yıl boyunca mühendislik çalışmalarını finanse etti.

Landa’nın açıklamasıa göre, söz konusu proseste bugün elektronik endüstrisinde çiplerin üretiminde kullanılan yarı iletken yapımı teknikleri kullanılıyor. Ancak işlemin sonunda içinde binlerce transistor olan bir çip yerine gerçeği ile kimyasal olarak aynı olan bir elmas ortaya çıkıyor.

Landa ayrıca, doğal elmasın yeryüzünün altında aşırı ısı ve basınç altında meydana geldiğini, geliştirdikleri yeni işlemin sadece aynı tekniği yarı iletken yapımından da esinlenerek yeryüzünde uygulandığını belirtti.Teknik özel bir reaktöre çok küçük gerçek bir elmas parçası konarak onun karbonla kaplanarak ısı ve basınç altında büyütülmesi prensibine dayanıyor.Büyütülme işleminde ise elmas, yarı iletken yapımında kullanılan bir teknikle, 5000 derecede karbon yoğun buharlama- serpmeye tabi tutuluyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR