30 Mayıs 2020 Cumartesi 07:51

Netanyahu´dan Gantz´a koalisyon çağrısı

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, liderliğin kendisinde olduğu geniş katılımlı koalisyon hükümeti kurmak için Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz´a çağrıda bulundu.

Dünya 1226 görüntüleme
19 Eylül 2019 Perşembe

İsrail’de 17 Nisan’da gerçekleşen seçimlerin kesinleşmeyen sonuçlarına göre, en yakın rakibi Mavi-Beyaz İttifakı’nın gerisinde kalan Binyamin Netanyahu kendisinin lider olacağı geniş katılımlı koalisyon hükümeti kurmak amacıyla rakibi Gantz'a çağrıda bulundu.

Netanyahu, sağ partilerden oluşan bir koalisyon hükümetini kurmaktan yana olduğunu ancak mevcut şartlar altında geniş katılımlı ulusal birlik hükümeti kurmaktan başka çare olmadığını belirtti.

Meclise girmesine kesin gözüyle bakılan sağ partilerin liderleriyle görüştüğünü ve söz konusu partilerle koalisyon görüşmelerine blok halinde katılmayı planladıklarını aktaran Netanyahu, kurulacak koalisyon hükümetinin geniş katılımlı olması gerektiğini vurguladı.

Benny Gantz, henüz bu çağrıya yanıt vermedi.

Oy sayımlarında son yaklaşılırken, Mavi-Beyaz Likud ile olan oy farkını arttırıyor. Son verilere göre Mavi-Beyaz'ın milletvekili sayısı 32'den 33'e yükselirken, Likud'un vekil sayısı 31'de kaldı. Eski Savunma Bakanı ve koalisyon görüşmelerinde kilit role sahip olduğu ifade edilen Avigdor Liberman'ın partisi İsrail Evimiz'in de sandalye sayısı eksilerek sekize düştü.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR