kanada REklam

Netanyahu: “Seçim çalınmıştır”

Netanyahu: “Seçim çalınmıştır”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, seçim öncesinde Arap kesimindeki oylamalardaki sahtecilikle ilgili iddialarını arttırarak, daha önceki İsrailli Arapların oylarını çalabilecekleri sözlerini, Ordu Radyosu’na verdiği demeçte sarf ettiği “İsrailli Araplar oyları çalmıştır” sözleri ile güçlendirdi.

Basının nisan ayında yapılan seçimde Arap kesiminde sahte oylarla ilgili haberler yapmalarının ardından konuşan Netanyahu, bu sahte oyların kendisinin lideri olduğu Likud Partisine mecliste iki sandalyeye mal olmuş olabileceğine inandığını ve bu kaybın ikinci bir seçime ihtiyaç duyulmasına yol açtığını belirtti.

Maariv gazetesinde geçtiğimiz ay yayınlanan haberde, seksen iki sahte oydan bahsedilmiş fakat bu iddialardaki oyların sadece ikisi polis tarafından takip edilmişti. Geçtiğimiz hafta Merkezi Seçim Komitesi Başkanı ve Yüce Divan Hakimi Hanan Melcer, kendisi ile bahsi geçen sahtecilik iddiaları ile ilgili görüşme talep eden Netanyahu’nun talebini reddetmişti.

Mavi ve Beyaz Partisi lideri Benny Gantz, Melcer’a Netanyahu ile görüşmemesi çağrısında bulunmuş, bu görüşmenin seçim sürecine zarar vereceğini ve Netanyahu’nun amacına hizmet edeceğini söylemişti. Bu sebeple kendisi Melcer ile bir görüşme talep eden Gantz’ın bu isteği de, Netanyahu’nunki gibi, reddedildi. Her ikisine de bir mesaj yollayan Melcer, kendilerinden sorunlarını bir mektupla iletmelerini istemişti.

Melcer’in kendisi ile görüşmeyi reddetmesinin ardından İsrail Meclisi Knesset’e giden ve Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında konuşan Netanyahu, Melcer’in konuyla ilgili konuşmama yönündeki bu kararını bir skandal olarak değerlendirdi.

Gantz ise Netanyahu’nun Knesset’te yaptığı bu açıklamayı sertçe eleştirerek, “Polisin, yargının, adaletin, mahkemelerin saygınlığını ayaklar altına aldıktan sonra Netanyahu çaresizlik içinde şimdi de Merkezi Seçim Komitesi’ni tüm demokratik seçim sürecinin geçerliliğini yok edecek şekilde hedef almıştır” diye konuştu.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın