30 Mayıs 2020 Cumartesi 08:09

Dev mitingde ultra-Ortodokslar Lapid ve Liberman’ı tarihi düşman Amalek’e benzetti

On binlerce ultra-Ortodoks, üst düzey hahamların katıldığı Birleşik Tora Yahudiliği partisine destek olmak için, Kudüs’te toplandı.

Dünya 845 görüntüleme
18 Eylül 2019 Çarşamba

Geçtiğimiz pazar günü, on binlerce ultra-Ortodoks gösterici, Kudüs’te Birleşik Tora Yahudiliği seçim mitingine katıldı. Mitingde cemaatin önde gelen dini ve politik liderleri, onları mutlaka seçime katılarak, seküler rakiplerini yenmelerine yardım etme konusunda ikna etmeye çalıştı.

İsrail basınına göre yaklaşık 50 bin kişi, Bar İlan bölgesinin sokaklarını doldurdu. Parti liderleri, dinleyicileri, seküler politikacılar yüzünden dini yaşam tarzlarının tehlikeye girdiği yönünde uyardı. Mitingin konuşmacılarından biri, onları Yahudilerin Tora’daki baş düşmanı Amalek’e benzetti.

Araştırmacılar, beş ay içinde ikinci kez gerçekleşen seçimde, ülke çapında oy verme oranının düşük olacağını öngörmüşlerdi. Ultra-Ortodoks cemaat, hahamların seçmenlerine yaptıkları oy verme çağrılarıyla, bu oranı arttırmış olacağı ileri sürülüyor.

Kısa bir süreliğine, ultra-Ortodoks Aşkenaz cemaatinin iki lideri olan Gur Hasid hareketi lideri Haham Yaakov Aryeh Alter ve Haham Chaim Kanievsky’nin aynı anda sahnede olması, cemaati çok etkileyen bir güç gösterisi olarak algılandı.

 

Birleşik Tora Yahudiliği Partisinin lideri, Sağlık Bakan Yardımcısı Yaakov Litzman, kalabalığa seslenirken, ajandada tek bir maddenin, kimin ultra-Ortodokslar olmadan hükümet kurmayı başarabileceğinin olduğunu söyledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR