7 Haziran 2020 Pazar 10:18

Minnesota’daki sinagog yangını şüphelisi tutuklandı

ABD’nin Minnesota eyaletindeki Duluth kentindeki bir sinagogda çıkan yangınla ilgili olarak bir şüphelinin tutuklandığı açıklandı.

Dünya 1091 görüntüleme
18 Eylül 2019 Çarşamba

 Pazar günü olayla ilgili basın toplantısı yapan Duluth Emniyet Müdürü Mike Tusken, cuma günü bir şüpheliyi tutukladıklarını belirtti. 36 yaşındaki şüpheli Matthew James Amiot’un daha önce haneye tecavüz ve hırsızlık gibi suçlardan hüküm giydiği bildirildi. Tusken, şüphelinin kundakçılık şüphesi ile tutuklandığını belirtirken söz konusu olayda bir nefret suçu olduğuna dair henüz bir kanıt bulamadıklarını belirtti. Olayla ilgili olarak resmi suç duyurusunun hafta içinde yapılacağı da açıklandı.

Minnesota ve Dakota eyaletleri Yahudi toplumu ilişkiler konseyi direktörü Steve Hunegs de tutuklamadan cuma akşamı Şabat’a girerken haberdar olduklarını, Duluth Emniyet Müdürlüğü ile işbirliği yaparak toplumu bilgilendirmeye devam edeceklerini söyledi. Hunegs, resmi suç duyurusu ve iddianame hazırlanmadan konuyla ilgili daha ayrıntılı yorum yapmayacaklarını belirterek Duluth Yahudi cemaatine desteğini açıkladı.

100 yıllık olduğu belirtilen Adas Israel Sinagogu 9 Eylül sabahı yandı. Modern Ortodoks cemaatin 75 civarı yahidi (üyesi) bulunuyordu. Yerel Yahudi cemaati yanan sinagog için bir bağış kampanyası başlatırken yahidlerin kullanımı için Temple İsrail Sinagogunda bir bölüm ayrıldı. Sinagogda bulunan 14 Sefer Tora’dan sekizinin kurtarıldığı belirtildi.

 

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental