6 Haziran 2020 Cumartesi 07:19

Trump, Elie Wiesel Soykırım Önleme Yasası kapsamındaki ilk raporunu sundu

ABD Başkanı Donald Trump, Elie Wiesel Soykırım ve Zulüm Önleme Yasası kapsamında ilk raporunu geçtiğimiz hafta Kongre’ye sundu.

Dünya 946 görüntüleme
18 Eylül 2019 Çarşamba

ABD Başkanı Donald Trump, Elie Wiesel Soykırım ve Zulüm Önleme Yasası kapsamında ilk raporunu geçtiğimiz perşembe günü Kongre’ye sundu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo raporla ilgili açıklamasında, “Rapor dünyada toplu kitlesel vahşeti, zulmü önleme, hafifletme ve bu vahşet ve zulüme karşılık verme konusunda ABD hükümetinin mevcut ve planlanan çalışmalarının bir genel değerlendirmesini içeriyor. Rapor özellikle Dışişleri Bakanlığı’nın nasıl yabancı devletlerin yardımlarından, diplomatik savunuculuktan, çok taraflı angajmandan ve diplomatlarımızın eğitilmesinden faydalandığına değiniyor” dedi.

Rapor aynı zamanda Beyaz Saray yönetiminde bir kuruluşlar arası mekanizma olan Vahşet ve Zulüm Olaylarına Yönelik Erken Uyarı Çalışma Kolu’nun kurulduğunu da duyurdu. Trump yönetimindeki üst düzey bir yetkiliye göre bu çalışma kolu düzenli olarak toplantı yapacak ve yalnızca acil durumlarda devreye girmeyecek.

Wiesel Yasası Kongre’de her iki parti tarafından da desteklenerek Ocak 2019’da yürürlüğe girdi.Yasaya göre, yürütme organının her yıl Kongre’ye bir rapor sunarak soykırıma yönelik erken uyarıların tanımlanması, ABD yetkililerinin soykırım gerçekleşebilecek potansiyel yerleri tanımlama konusunda aldığı eğitimler ve yönetimin arabuluculuk ve diğer önlemlerle nasıl soykırım riskini azalttığını ayrıntılı açıklaması gerekiyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental