5 Haziran 2020 Cuma 04:04

Polonyalı hakimden Yahudilere: “Pis ve iğrenç millet”

Polonya’da 2017’de Ulusal Hakimler Komitesi’ne Adalet Bakanı Zbigniew Ziobro trafından üye olarak seçilen Yargıç Jarosław Dudzicz’in online bir forumda Yahudiler hakkında “Pis ve İğrenç Millet” ifadesi kullandığı ortaya çıktı.

Dünya 2312 görüntüleme
13 Eylül 2019 Cuma

Haber ilk olarak perşembe günü Gazeta Wyborcza  yayın kuruluşu tarafından basına duyuruldu. Habere göre, söz konusu yorum Dünya Yahudi Kongresi ile ilgili bir habere online olarak yapılmış. 

Jorry123 kullanıcı adı ile yazılan Antisemit yorum Wroclaw kentinde yaşayan bir vatandaş tarafından savcılığa suç duyurusu olarak bildirildi. Savcılık yaptığı araştırmada Jorry 123 kullanıcısının Hakim Dudzicz olduğunu belirledi.  Yargıç da yorumun kendisine ait olduğunu kabul etti. Ancak  şimdilik yargıcın yargılanması ihtimal dahilinde gözükmüyor.

Polonya’da nefret suçu söylemi ceza hukuku kapsamında olmasına rağmen yargıçları koruyan dokunulmazlık yasaları var.  Gazete, Yargıcın daha evvel de antisemit yorumlar yaptığını belirtti.

Yargıç Dudzicz,  Polonyalıların Holokost’da rolü konusunda internette yaptığı yorumlarda, Yahudilerin çoğunun komünist olduğunu dolayısı ile savaşta hem Almanların hem de Yahudilerin Polonya’ya düşman olduğunu Kielce katliamının da Yahudiler tarafından provoke edildiğini iddia etmiş. 

Yargıç Dudzicz, gazetecilerin ısrarlı sorularını  ise, “Bu konuda hiçbir şey hatırlamıyorum” şeklinde cevapladı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental