7 Temmuz 2020 Salı 05:53

Un evenimyento, una dicha/un proverbo

A la vinya grande va kon sesto chiko / Büyük bağa küçük sepetle git

Judeo-Espanyol 1014 görüntüleme
9 Eylül 2019 Pazartesi

Eyal & Silvyo Ovadya

En muestro echo de vez en kuando tenemos un kliente ke mos telefona para pasar una komanda. Syertas vezes es una kuantitad chika i en unas kuantas semanas se aze bastante grande. I de vez en kuando mos avlan en el empesijo de muy grandes kantitades i a la fin vemos ke es una komanda bastante chika. Para esto tenemos el prensipyo de respektar todo modo de klientes; de kapasitad chika o grande. Porke dospues de un syerto tyenpo vemos ke todo puede trokar.

 Era un diya de myerkoles i mi sovrino ke lavora en muestro echo i ke es responsavle de la vendidad me esta kontando ke ay un kliente ke es renomado por su kompra de kuantitades immensas i mos telefono demandando kuantitades ke no puedemos fabrikar; i me demando ke devemos de azer? Le dishe no es un problem. Si reelmente es un kliente sano i ke demanda grandes kuantitades de ilo, vamos azer todo lo ke puedemos para prokurarmos de otras firmas dando las fibras de los ilos. I se fue a vijitar el kliente. A la demanyana me fui presto al echo para demandar lo ke afito la tadre pasada. Si no me telefono, no era bueno sinyo. I le demandi. Me disho ke el kliente keria empesar kon una tona de ilo de kuatro diferentes kualitades i dar un karar despues. No pude resistir i le dishe: “A la vinya grande, va kon sesto chiko”.

 Kendi işimizde müşterilerimizin dışında bazı zamanlarda telefonla temas edip ciddi siparişler geçenler vardır. Bazı zamanlarda bunlar küçük siparişlerdir, bazı zamanlarda da siparişler ciddi miktarlardadır. Başta büyük miktarlardan bahseden müşterilerin siparişleri bazen küçük olabilmektedir. Bunun için prensibimiz küçük veya büyük tüm müşterilere ilgi göstermektir. Gördük ki küçük olan müşteriler büyük miktarlara erişirken, büyük miktar alanlar da küçülmüştür.

 Bir Çarşamba günüydü. Satıştan sorumlu bir mevkide çalışan yeğenim, çok önemli bir müşterinin aradığını ve söylediği miktarları verebilmemizin imkansız olduğunu söyledi ve ne yapabileceğimizi sordu. Problem olmadığını ve veremeyeceğimiz bir sipariş olur ise hammaddesini verip dışarıda mal üretebileceğimizi söyledim.

 Ve müşteriyi ziyarete gitti. Akşam herhangi bir telefon da gelmeyince sabah erkenden işe gittim ve ne yaptığını sordum. Bana müşterinin başlamak için dört cins maldan toplam bir ton sipariş geçtiğini dile getirdi. Dayanamadım ve şöyle dedim: “A la vinya grande va kon sesto chiko/ Büyük bağa küçük sepetle git”.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL