13 Temmuz 2020 Pazartesi 17:42

Almanya’da aşırı sağcı muhtarın seçimine büyük tepki

Almanya’nın Hessen eyaletinin bir beldesinde aşırı sağcı NPD’li siyasetçinin CDU, SPD ve FDP’nin oyları ile muhtar seçilmesinin ardından gelen tepkiler üzerine seçimin iptali için önerge verildi.

Dünya 1146 görüntüleme
11 Eylül 2019 Çarşamba

Almanya’nın Hessen eyaletindeki Altenstadt ilçesinde aşırı sağcı Nasyonal Demokrat Partili (NPD) Stefan Jagsch isimli siyasetçinin Hristiyan Demokrat Birlik (CDU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hür Demokrat Parti (FDP) oylarıyla muhtar seçilmesinin yarattığı tartışma üzerine dokuz belde meclisinden yedisinin onayladığı önerge ile seçimin iptali istendi.

İptalin Hessen eyaleti kanunlarına uygun olup olmadığını araştırılırken, aynı zamanda NPD’nin Hessen eyalet örgütünün başkan yardımcısı olan Jagsch iptal ile ilgili olarak yasal yollara başvuracağını açıkladı. Jagsch aynı zamanda NPD’nin Hessen eyalet örgütünün de başkan yardımcısı.

Perşembe akşamı yapılan oylamada NDP’li Jagsch, CDU, SPD ve FDP’li temsilcilerin oylarını alarak oy birliği ile muhtar seçilmişti. Medyada yer alan haberlere göre, muhtar seçiminde karşı aday bulunmuyordu.  Hessen Radyosuna konuşan CDU temsilcisi Norbert Szielasko, belde meclisinde tamamen partilerden bağımsız olduklarını belirterek, bir önceki muhtarın görevinden ayrılması nedeniyle yaklaşık 10 haftadır yerel bir yöneticinin bulunmadığını söylemiş, NPD’nin temsilcisini seçmelerini “Başka biri yoktu, özellikle de daha genç olan, bilgisayardan anlayan, e-posta yazabilen” sözleriyle savunmuştu.

CDU Genel Sekreteri Paul Ziemiak, Bild gazetesine yaptığı açıklamada, bu seçim karşısında şoke olduğunu belirterek, NPD’li bir siyasetçinin seçilmesinin “utanç verici” olduğunu söylemişti.

Federal Anayasa Mahkemesi, aşırı sağcı NPD’yi anayasa düşmanı olarak nitelendirmiş, ancak partinin kapatılması istemi ile 2017’de açılan davayı NPD’nin Almanya’da demokrasiyi kaldıracak “potansiyeli” olmadığı gerekçesiyle reddetmişti.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR