TÜRK MUSEVİLERİ MÜZESİNDE Şeli A. Benhabib, ‘Unlimited’ sergisi

TÜRK MUSEVİLERİ MÜZESİNDE Şeli A. Benhabib, ‘Unlimited’ sergisi

16. İstanbul Bienali Paralel Etkinlikleri kapsamında, sanatçı Şeli Abut Benhabib’in ‘Unlimited’ adını taşıyan sergisi, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde Bienal süresince, sanatseverlerle buluşuyor.

Benhabib’in atık malzemelerden yola çıkarak oluşturduğu eserler bu sene bienalin konusu olan ‘Yedinci Kıta’ konsepti ile de örtüşmekte. Sergide, sanatçının farklı dönemlerde oluşturduğu kağıt üzerine karışık teknik ve ahşap kutu içinde boya müdahalesi ile nesne düzenlemeleri yer alıyor.

12 Eylül - 10 Kasım tarihleri arasında açık kalacak olan sergi müzenin açık olduğu saatlerde gezilebilecek. Serginin açılış kokteyli 11 Eylül Çarşamba günü gerçekleşiyor.

İstanbul Modern Genel Direktörü Levent Çalıkoğlu, sanatçının asamblaj çalışmalarını 1998 yılında yazdığı yazı ile şöyle değerlendiriyor: “Benhabib, bir araya getirdiği günlük kullanım diline ait bu parçaları çoğunlukla kendisini çevreleyen yaşamsal alanlardan ve geniş tecrübelerinden arta kalan malzemelerden seçip alıyor. Sanatçı bu sayede hem kimliğini ve kişiliğini keşfediyor, hem de yakın çevresini bu sorgulama içerisine çekiyor. Benhabib, şimdilerde, geleneksel anlamda kabul görmüş bir sanat nesnesini anımsatmayan yeni bileşimlerle hem bu yüzyılın ortak sosyal ve kültürel değerlerine el atıyor hem de kendisiyle ilgili paylaşım alanlarını daha geniş bir kitlenin ortak sorunsallarıyla çakıştırıyor. Bu amaçla dilbilimsel çözümlemeler ve göstergebilim kavramlarından yararlanıyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın