Soros neden aşırı sağın hedefinde?

BBC’de geçtiğimiz Pazar günü yayınlanan bir belgeselde Macaristan doğumlu Yahudi asıllı finansçı ve borsacı George Soros’un nasıl aşırı sağ görüşlü kesimler için nefret edilen bir kişi haline dönüştüğü irdeleniyor.

Soros neden aşırı sağın hedefinde?

Belgesel yalnızca Macaristan hükümetinin Soros’a karşı yürüttüğü, büyük bir kesim tarafından antisemit olduğu için kınanan kampanyasını ayrıntılarıyla incelemekle kalmıyor, aynı zamanda Soros hakkında ABD’de hızla yayılan tuhaf komplo teorilerini de mercek altına alıyor.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra ABD’ye taşınmadan önce London School of Economics’te eğitim gören, bugün 89 yaşında olan George Soros, 30 milyar pound değerinde olduğu tahmin edilen servetinin büyük kısmını dünyada demokrasi, eğitim ve insan haklarını destekleyen Açık Toplum Vakıfları için kullandı.

BBC2’de yayınlanan ‘Conspiracy Files: the Billionaire Global Mastermind?’ belgeseline göre Amerikalı aşırı sağ görüşlü bir kesim Soros’u iki sene önce Charlottesville’de neo-Nazilerle ırkçılık karşıtı gruplar arasında çıkan çatışmaları Amerikan Başkanı Donald Trump’ın itibarını zedelemek amacıyla azmettirmekle suçluyor.

Pittsburgh Sinagogunda silahlı saldırıyı gerçekleştiren Robert Bowers saldırı öncesinde sosyal medyada yayınladığı bazı teorilerinde beyazların yerini göçmenlerin alması için yapılan “beyazlara yönelik soykırım” planlarının arkasındaki kişinin Soros olduğunu iddia ediyordu. 

Tarihçi Profesör Deborah Lipstadt bir konuşmasında Soros’a karşı yürütülen kampanyanın kendisini korkuttuğunu ve bu kampanyada kullanılan dilin şok edici olduğunu düşündüğünü söyledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın