29 Mayıs 2020 Cuma 08:03

Deborah Lauter New York´un nefret suçları ile mücadele şefi oldu

Geçtiğimiz salı Günü New York Belediyesi resmi bir açıklama ile Deborah Lauter’i şehrin ırkçılık ile mücadele şefi olarak görevlendirdi.

Dünya 1174 görüntüleme
6 Eylül 2019 Cuma

New York’un diğer yetkilileri gibi Deborah Lauter de Büyük Elma lakaplı şehirde nefret suçlarının neden son zamanlarda arttığına kesin bir açıklama getiremiyor.

Lauter’in tahminlerine göre, artışın nedeni bazı seçilmiş kamu çalışanlarının konuşmalarında kullandıkları retorik olabilir. Kozmopolit şehrin cemaatlerinin birbirinden uzaklaşarak, izole yaşamdan kaynaklanan bir düşmanlık veya saldırıların başkalarına örnek olarak artması da olabilir.

Lauter’in görevi sebebi ne olursa olsun Yeni Dünyanın ve göçmenliğin sembolü sayılan New York şehrinde bu insanlık dışı söylemleri kökünden yok etmek.

New York’ta 2019 yılında geçen yılın aynı dönemine göre nefret suçları yüzde 64 artmış. Yahudilere yönelik suçların artışı ise neredeyse iki misli olmuş durumda. Sayı geçen yıl 58 iken bu yıl 110’nu geçmiş durumda.

Lauter’in bu mücadelede en büyük silahı ise eğitim. Lauter özellikle çocukları eğitmeyi planlıyor. Örnek olarak çocuklara gamalı haçın ne olduğunu, neyi ve hangi olayları temsil ettiğini öğretmek gerektiğini belirtiyor.

Böylece çocukların bu figürü duvara çizmenin bazı cemaatlerde nasıl bir infial uyandıracağını daha iyi idrak edeceğini düşünüyor.

Lauter görevi sırasında polis güçlerinden psikolojik sağlık birimlerine 10 farklı kurum ile birlikte çalışacak.

Amaç en birbirine zıt olduğu tahmin edilen, ancak komşu mahallelerde yaşayan cemaatlerin arasında köprüler kurmak ve nefreti New York şehrinden uzaklaştırmak.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR