Rivlin’den Trump’a: İsrail-ABD ilişkileri tek bir partiye bağlı değildir

İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, ABD Başkanı Trump’ın, "Bence Demokrat Parti´ye oy veren her Yahudi ya bilgisizdir ya da sadakatsiz" sözlerine tepki gösterdi.

Rivlin, Trump’ın sözlerine karşılık veren tek İsrailli yetkili oldu. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ile telefon görüşmesi yapan Rivlin, İsrail-ABD ilişkilerinin sadece bir belirli partiye bağlı olmadığı düşüncesini sürdürdüğünü belirtti. İsrail’in ABD ile ilişkisinin tarihsel bağlara, derin ve güçlü dostluklara ve paylaşılan değerlere bağlı olduğunu belirten Rivlin, bu ilişkinin sadece bir partiye indirgenmemesi gerektiğini de savundu.

Rivlin, ABD Başkanı’nın adını kullanmasa da Pelosi’yi Trump’ın, “2020 seçimlerinde Demokratlara oy veren Amerikan Yahudileri büyük bir bilgi eksikliği ve sadakatsizlik sergiler” sözlerinden sonra araması dikkat çekti. Trump’ın sözleri, Amerikalı Yahudi gruplar arasında da tepkiye neden oldu.

İsrail’de ise Rivlin dışında tepki gösteren tek isim İsrailli Arap partisinin lideri Ayman Odeh oldu. Odeh, “Hangisi daha acı bilmiyorum, Donald Trump’ın antisemit söylemleri mi yoksa Başbakan Netanyahu’nun bu sözlere sessiz kalması mı” sözlerini kullandı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın