Barış planı seçimlerinden sonra açıklanacak

ABD Başkanı Donald Trump, yönetimin gecikmeli olan barış planını İsrail’in eylül seçimlerinden sonra açıklayacağını belirtti.

ABD yönetiminin Ortadoğu barış planın bu yaz açıklanması bekleniyordu ancak Başbakan Netanyahu’nun nisan seçimleri sonucu koalisyonu kuramaması nedeniyle 17 Eylül’de gerçekleşecek seçimlerin sonrasında ertelendi.

ABD bugüne kadar planın siyasi unsurlarını gizli tuttu ancak ekonomik yönlerini haziran ayında düzenlenen Bahreyn konferansında sundu. Planın ekonomik yönünde Filistinliler ve daha geniş bir bölge için 50 milyar dolarlık bir yatırım paketi sağlamak bulunuyor. Trump’ın, İsrail’in başkentini Kudüs olarak gördüğünü açıklaması ve Filistin’e yardımı kesmesinin ardından Filistin Yönetimi planını açıkça reddederek Bahreyn Konferansına katılmamıştı.

Netanyahu, planın içeriğini beklemeye ve görmeye istekli olduğunu ancak İsrail’in güvenliğinden ödün vermeyeceğini yineledi.

Planın, potansiyel bağımsız Filistin Devleti, İsrail’in Batı Şeria’daki kontrolü, Kudüs’ün kaderi ve ‘iade hakkı’ gibi anahtar konulara nasıl yaklaştığı konusunda detaylar daha bilinmiyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın