Un evenimyento, una dicha/un proverbo

Ken sembra ayres, rekolta tempestas / Rüzgar eken, fırtınalar biçer

Eyal Ovadya & Silvyo Ovadya

 

Kada anyo los dirijantes de muestra komunidad azen esforsos para krear un restoran o bufe para ke los ke miran a la kasherut puedan komer a lo manko un shwarma (döner) o una pita kon karne (lahmacun). I es muy djusto los esforsos ke azen, porke los ke miran a la kasherut tyenen derecho de komer lo ke keren en las kondisyones de la kasherut. Anyos antes avia serka de la plasa ande se topa la ora un restoran ke vendiya döner kasher. Ma malorozamente era avyerto mizmo los diyas de shabat. Unos kuantos turistos se kesharon i demandaron “komo un restoran kasher puede ser avyerto diya de shabat?” Un anyo despues era el Sultan Mehmet ke acheto de servir kasher. Estava serrado los diyas de shabat ande puedia azer grande echo. Mizmo le dimos syertas subvansyones. En el empesijo del enverano kon fishes le vendimos buen karar de echo. I arekojo las paras en el empesijo del enverano. Despues troko de idea i solo una partida fue kasher para pueder lavorar mizmo diyas de shabat en la otra parte del magazen. Es el Akasya ke mos dyo el mijor servis para la kasherut.

El diya de alhad kuando sinti ke no va sirvir mas karne kasher en su restoran telefoni immediatamente a unos kuantos amigos ke se enteresan para ke ayga restoranes kasher. I me disheron ke ay un grupo ke esta empleando el Anadolu Kulübü kada djueves i estan gizando komidas kasher i le esta dando grande danyo. No esta puedyendo azer el mizmo echo. Ya savia esto del empesijo. I lo dishe a los responsavles del klub.

A la fin achetaron de vender karne kasher fin a la fin de este enverano. Kualo va afitar el enverano ke vyene? “Ken sembra ayres, rekolta tempestas”.

***

Toplumumuzun yöneticileri her yaz Büyükada’da kaşer bir lokanta veya büfenin hizmet vermesi için büyük çaba harcarlar. Amaç kaşeruta bakan dindaşlarımızın en azından kaşer bir döner veya lahmacun yemelerini sağlamaktır. Bu çok doğru bir çabadır; çünkü kaşerut kaidelerine bakanların da bakmayanlar gibi her türlü yenebilecek yemeği yeme hakları var.

Yıllar önce saat meydanına yakın bir lokanta vardı ve kaşer döner satardı. Ancak cumartesi günleri de açıktı. Birkaç turistin şikayet etmesiyle o dükkanın Kaşerut belgesi iptal edildi. Sonraki yaz imdadımıza yetişen “Sultan Mehmet” oldu. Ancak ilk yazın sonunda Cumartesi açmamak onu rahatsız etti ve dükkanını ikiye böldü. Bir kısmı açıktı, diğer kısmı kapalı. Hatta kaçırmamak için yaz başı belirli bir para öder, karşılığında yemek fişleri alırdık. Bize en dürüst hizmeti veren Akasya oldu. Kalitesi zaman zaman tenkit edilse de kaşerut kaidelerini asla çiğnemedi. Pazar akşamı kaşer servisine son verdiğini öğrendiğimde konuyla ilgilenen birkaç arkadaşı aradım. Sorun Anadolu Kulübü’nde belirli bir organizasyon sonucu verilen Perşembe yemekleriydi. Bu yemekler onların iş hacmini ciddi şekilde düşürmüştü. Ve bu şartlarda bu işi yapmak istemiyorlardı. Kulüpteki bu etkinliğin gereken faydayı getirmeyeceğini başlangıçta da kulüp yöneticileriyle paylaşmıştım.

 Bazı arkadaşların araya girmesiyle Akasya bu faaliyetini yaz sonuna dek sürdürecek. Seneye ne olacak hep birlikte göreceğiz!

 “Ken sembra ayres, rekolta tempestas / Rüzgar eken, fırtınalar biçer “

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın