Rashida Tlaib´in büyükannesinden Trump’ın sözlerine tepki

ABD Kongresi üyesi Rashida Tlaib’in büyükannesi Müftiyye Tlaib, torununun İsrail ve Filistin topraklarına planlanan ziyareti hakkındaki açıklamalarından dolayı ABD Başkanı Donald Trump’a tepki gösterdi.

Rashida Tlaib´in büyükannesinden Trump’ın sözlerine tepki

80’li yaşlardaki büyükanne Tlaib, Batı Şeria’da yaşıyor. “Trump bana Rashida’nın gelmemesine sevinmem gerektiğini söylüyor” diyen büyükanne Tlaib, “Allah onu kahretsin” diye ekledi. Trump, Twitter hesabında yaptığı bir paylaşımda İsrail’in, Kongre’nin Müslüman kadın üyeleri İlhan Ömer ve Rashida Tlaib’in özel bir araştırma ziyaretinin parçası olarak İsrail’i ziyaret etmelerine izin vermesinin “zayıflık göstergesi” olacağını belirtmişti.

İsrail, ABD Kongre üyeleri Rashida Tlaib’le İlhan Ömer’in ülkeyi ziyaretine başlangıçta izin vermişti. Ancak takip eden günlerde, İsrail’i boykot edenlerin ülkeye girişlerinin yasaklanabileceği yönündeki kanunu işleme alan İsrail yönetimi bu ziyaretleri engellemişti.

Bu kararın ABD’li politikacıların tepkisiyle karşılaşması üzerine İsrail Tlaib’in Batı Şeria’daki yakınlarını insani gerekçelerle ziyaret edebileceğini bildirmiş ancak Kongre üyesinin böyle bir ziyarette Filistin yanlısı boykot hareketini teşvik edici davranışta bulunmaması gibi birtakım kısıtlamalar getirmişti. Tlaib ise teklifi geri çevirmişti.

İlhan Ömer ve Rashida Tlaib, Filistin yanlısı, işgale ve İsrail’in Batı Şeria’yla Gazze’de Filistinlilere yönelik politikalarına karşı çıkan Boykot, Yatırımların Geri Çekilmesi ve Yaptırımlar (BDS) hareketine desteklerini belirtiyor. İki siyasetçi ABD Kongresi’ne seçilen ilk Müslüman kadınlar olarak tarihe geçerken, Detroit doğumlu Tlaib ayrıca Kongre’nin ilk Filistin kökenli Amerikalı üyesi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın