28 Şubat 2020 Cuma 05:19

İsrail, BDS destekçisi Amerikalı Kongre Üyelerinin ülkeye girişine yasak koydu

İsrail hükümeti aldığı bir radikal karar ile İsrail aleyhine kamuoyu faaliyeti yapan BDS örgütüne büyük destek veren Amerikalı Kongre Üyeleri Rashida Tlaib ve Ilhan Omar’ın ülkeye girişine yasak koydu.

Dünya 1337 görüntüleme
16 Ağustos 2019 Cuma

 Yasak Amerikan Kongre’sinin liberal ve demokrat kanadından büyük tepki aldı. ABD Başkanı Donald Trump ise yaptığı açıklamada, yasağın konması ile ilgili İsrailli yetkilileri etkilemek için herhangi bir girişimde bulunmadığını belirtti.  

Senato Demokratları Lideri Chuck Schumer de açıklamasında İsrail’in getirdiği yasakla ifade özgürlüğüne karşı bir hareket yaptığını, demokratik bir toplumun tartışmadan korkmaması gerektiğini belirtti. 

Netanyahu ise yasak karını şu sözlerle savundu: “ Özgürlüğün ve demokrasinin beşiği bir ülke olarak İsrail her tür eleştiriye  ve muhalif kişiye açıktır, ancak İsrail kanunları İsrail’i boykot eden BDS gibi örgütleri destekleyen kişilerin ülkeye girmesini yasaklamaktadır. Bu uygulama başka ülkelerde de vardır. ABD de ülkeye ve toplumuna zarar verecek kişileri ülkeye girişine izin vermemektedir.”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın