4 Temmuz 2020 Cumartesi 03:07

ABD’de Yahudi mahallesinde lastik terörü

ABD’nin New Jersey Eyaletinin güney kasabası Lakewood’da Yahudilere ait arabaların lastikleri bıçakla yarıldı. Polis saldırıyı antisemit olarak değerlendirdi ve soruşturma açtı.

Dünya 1986 görüntüleme
13 Ağustos 2019 Salı

New Jersey’in güneyinde New York’tan yaklaşık 200 kilometre güneyde olan kasaba son 20 yılda Brooklyn’den büyük göç aldı. Yıllarca Brooklyn’de yaşamış çok çocuklu dindar Yahudi aileler daha ucuz emlak fiyatları dolayısı ile  Lakewood’a göç ediyorlar. Lakewood bu göçün sonucu olarak dindar Yahudiliğin bir merkezi olma yolunda. İsrail’den sonra dünyanın en büyük Yeşivası  (Yahudi Din Okulu) ‘Beyt Midraş Ha Gavua’, lisans ve lisans üstü derecelerde bu kasabada eğitim veriyor. 

2000’lerde nüfusu 60 bin olan kasaba hiçbir dikkat çekici ekonomik üretim merkezine sahip olmamasına rağmen 2017’de 100 binden fazla kişinin yaşadığı bir kasabaya dönüştü. Kasabaya yerleşenlerin yüzde 99’u Yahudi dindarlar. 

Bölgede yaygın olan bir görüşe göre kasabaya New York’tan gelen Yahudi göçü halihazırda bölgede yaşayan Yahudi olmayan bazı kişileri rahatsız ediyor. Bölgede evvelden beri yaşayan özellikle siyahi Amerikalılar, zaten refah seviyesi düşük olan kasabada eğitim sağlık gibi kamu hizmetlerinin artan nüfusu karşılayamayacağından endişe ediyor ve tepkiler şiddete dönüşüyor. 

Ancak bu endişe temelsiz bir görüş. Bölgeye yerleşen Yahudi nüfus dindar olduğu için eğitim ve sağlık hizmetlerini de genellikle  kendi cemaatlerinin kurduğu kurumlardan alıyor. Yahudi dindarlar sadece kaşer ( Helal) yemek yedikleri için bölgede son yıllarda onlarca yeni kaşer lokanta ve market açılmış durumda.  

Gelişen parekende sektörü kasabadaki refah ve istihdam  seviyesini yükseltirken, 2000’lerden önce ortalama suçlarda rekor kıran kasabada suç oranı da tarihte hiç olmadığı kadar düşük seviyelere inmiş durumda.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL