13 Temmuz 2020 Pazartesi 05:14

Amerikan Temsilciler Meclisi, İsrail’i boykot eden örgütü büyük çoğunlukla kınadı

Amerikan Temsilciler Meclisi, İsrail’i ekonomik ve siyasi olarak boykot etmeyi misyon edinmiş BDS hareketinin faaliyetlerini ezici bir çoğunlukla kınadı.

Dünya 1563 görüntüleme
25 Temmuz 2019 Perşembe

Salı günü oylanan ve herhangi bir bağlayıcılığı olmayan deklarasyona 398 Temsilciler Meclisi Üyesi, ‘Evet’ derken, 17 üye ‘Hayır’ oyu verdi. Hayır diyen 17  üyenin 16’sı Demokrat Parti’dendi.

İsrail ve Yahudi karşıtı söylemleri ile dikkat çeken Demokrat Temsilciler Meclisi Üyeleri Rashida Tlaib (Michigan) ve Ilhan Omar (Minnesota) da ‘Hayır’ diyenler arasında idi. BDS hareketini  destekleyen tek Cumhuriyetçi Parti  Temsilciler Meclisi Üyesi ise Kentucky’den Thomas Massie oldu.

Söz konusu deklarasyonun metninde iki devletli çözüm de destekleniyor.  Söz konusu deklarasyonun gündeme gelmesinde büyük rolü olan vekillerden Demokrat Illinois Temsilcisi Brad Schneider, basına yaptığı açıklamada memnuniyetini ifade etti.  

Schneider, Cumhuriyetçi Parti’nin ve Trump yönetiminin iki devletli çözümden kendilerini uzaklaştırdığı bir dönemde Temsilciler Meclisinin böyle bir deklarasyona büyük çoğunlukla onay vermesini büyük bir başarı olarak nitelediğini belirtti.  

Söz konusu deklarasyon, Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi tarafından da destekleniyor.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR