kanada REklam

Ehud Barak: “Birinci parti olmamız önemli değil”

Ehud Barak, kurduğu yeni partinin öncelikli amacının Netanyahu’yu başbakanlıktan indirmek olduğunu açıkladı.

İsrail eski Başbakanı Ehud Barak, yeni kurduğu Demokratik İsrail Partisinin İşçi Partisi, Meretz ve eski Hatnua partisinin başkanı Tzipi Livni ile birlikte seçim için merkez-sol bloğu kurabileceklerini ve eğer bu Başbakan Binyamin Netanyahu’nun görevinden ayrılmasını sağlayacaksa, birinci parti olmaktan vazgeçebileceğini söyledi.

Barak, kendisine 17 Eylül seçimleri için diğer partilerle birleşmeyi düşünüp düşünmediği sorusu yöneltildiğinde, “Olasılıkları inceliyoruz; Tzipi Livni’nin ne durumda olduğunu, Meretz ve İşçi Partisi ile diğerlerinin ne durumda olduğunu değerlendiriyoruz” şeklinde cevap verdi.

Temel amacının uzun süredir görevde olan Netanyahu’nun görevinden ayrılması olduğunu açıklayan Barak, birleşmeden ortaya çıkacak bloğu kendisinin yönetmesinin gerekli olmadığını da ekledi. Barak ısrarla, “Netanyahu ile hiçbir şekilde masaya oturmayacağımızı ve seçimlerde kimin birinci, ikinci veya üçüncü geleceğinin umurumuzda olmadığını açıkça söylemiştik. Amacımız Netanyahu’nun yerine geçmek” diye açıkladı.

Barak yeni partisinin kuruluşunu geçtiğimiz hafta açıklarken, eylül seçimlerinde Netanyahu’yu yeneceğini dile getirdi. Geçtiğimiz cumartesi gecesi partisinin adını açıkladığı tweet’inde “İsrail Devleti, İsrail demokrasisinin tamamıyla yok olmasından sadece bir adım uzakta. Artık İsrail’e umudu ve cesareti geri verme, İsrail’i tekrar birleştirme ve doğru yola geri döndürme zamanı. Biz Demokratik İsrail’iz” şeklinde yazdı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın