2 Haziran 2020 Salı 21:07

Araştırma: Algıda değişen bir şey yok

Kadir Has Üniversitesi Türkiye Çalışmaları Merkezinin her yıl gerçekleştirdiği ‘Türk Dış Politikası Kamuoyu Algıları Araştırması’nın 2019 sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, Türkiye’nin en yakın dostu olarak Azerbaycan görülürken, Türk dış politikasının en önemli sorunu olarak ABD ile ilişkileri öne çıktı.

Dünya 2101 görüntüleme
10 Temmuz 2019 Çarşamba

“Türk dış politikasının en önemli sorunu nedir?’ sorusuna, katılımcıların yüzde 20,6’sı ABD ile ilişkiler yanıtını verirken, yüzde 18,3’ü “Sınır ötesi terör” yanıtını verdi. Geçtiğimiz yıl en önemli sorun görülen Suriye iş savaşı, bu yıl üçüncü sıraya indi.

Gündeme dair

“Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füzeleri alımı konusunda, katılımcıların yüzde 44’ü NATO’nun rahatsızlığına ve ABD’nin yaptırım tehditlerine rağmen, füzelerin alınması gerektiğini belirtirken, yüzde 24,9’u alınmamasını savundu. Sığınmacılara karşı izlenmesi gereken politika ile ilgili olarak katılımcıların yüzde 57,6’sı sığınmacı alımına son verilmeli dedi.

“Türkiye bir İslam ülkesidir” diyenlerin oranı yüzde 46 oldu. Türkiye’yi Avrupa ülkesi olarak tanımlayanların oranı yüzde 17,6, Ortadoğu ülkesi olarak tanımlayanların oranı ise yüzde 16,3 oldu.

Dost Azerbaycan, düşman ABD ve İsrail

“Türkiye’nin en yakın dostu hangi ülke?” sorusuna yüzde 65,3 ‘Azerbaycan’  yanıtını verdi. Azerbaycan’ı KKTC ve Orta Asya Türk Cumhuriyetleri takip etti.

Türkiye için tehdit olarak görülen ülkeler arasında ABD yüzde 81,3 ile ilk sırada yer aldı (geçen yıl oran yüzde 60,2 idi). Benzer şekilde geçtiğimiz yıl katılımcıların yüzde 54,4’ü İsrail’i tehdit olarak görürken, bu yıl da yüzde 70,8 ile tehdit sıralamasında İsrail yine ikinci oldu.

AB’ye destek, NATO’ya devam

2018’de “Türkiye’nin AB’ye üyeliğini destekliyor musunuz?” sorusuna yüzde 55,1’i evet derken, bu yıl aynı soruya yüzde 61,1 oranında evet yanıtı geldi. Katılımcıların yüzde 60,8’i Türkiye’nin NATO üyeliğinin devam etmesini gerektiğini belirtti.

 ***

Kadir Has Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Aydın koordinasyonunda, Prof. Dr. Sinem Açıkmeşe, Prof. Dr. Mitat Çelikpala, Soli Özel, Dr. Cihan Dizdaroğlu ile M. Gökcan Kösen tarafından hazırlanan çalışmanın araştırması, 27 Mayıs-20 Haziran tarihlerinde 26 ilde 18 yaş üstü bin kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.

 

Karel Valansi yazdı: Yanlızlık Senfonisi

http://www.salom.com.tr/koseyazisi-111152-yalnizlik_senfonisi.html

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR