kanada REklam

ABD Başkan Adayı Sanders´dan öğrenci borçlarını silme teklifi

ABD Demokrat Parti başkan aday adaylarından, Vermont Senatörü Bernie Sanders, öğrenci borçlarının iptal edilmesini öngören bir yasa teklifi sundu.

Toplam 1,6 trilyon dolarlık öğrenci borçlarının iptal edilmesini öngören kanun teklifini Senato’ya sunan Sanders, ABD'deki 45 milyon lisans ve yüksek lisans öğrencisinin borcunun iptal edilmesi gerektiğini savundu.

1,6 trilyon doların Wall Street'te yapılan finansal işlemlerden elde edilecek paradan karşılanması gerektiğini belirten Sanders, "Bu yasa teklifi, öğrencilerin yüksek eğitim almak gibi doğru olan bir şeyi yaptığı için ömür boyu borç ödemeye mahkûm edilme saçmalığını ortadan kaldırıyor" dedi.

Sanders ayrıca, öğrencilere eğitim amaçlı verilen borçların adil dağıtılmadığını da belirterek, siyahi ve Latin Amerika asıllı öğrencilere haksızlık yapıldığını dile getirdi. ​Orta gelirli siyahi öğrencilerin mezuniyetten 12 yıl sonra bile beyaz öğrencilere göre daha fazla borçlu olduğunu ortaya koyan Sanders, "Borçların iptal edilmesi aynı zamanda ırksal ve ekonomik adaleti de sağlayacak" yorumunu yaptı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın