5 Haziran 2020 Cuma 13:27

Dört ülkeden ortak İran açıklaması

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İngiltere ve ABD, İran konusunda ortak bir açıklamaya imza attı. Dört ülke, İran´ın ´istikrarı bozan faaliyetlerine´ tepki gösterdi.

Dünya 1022 görüntüleme
24 Haziran 2019 Pazartesi

Suudi Arabistan, BAE, İngiltere ve ABD, İran ile Yemen konusunda ortak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, dört ülkenin bölgede artan gerilim ile İran'ın 'istikrarı bozan faaliyetlerinin yol açtığı tehditler' konusunda endişesi belirtildi. Örnek olarak ise 12 Mayıs ve 13 Haziran'da petrol tankerlerine yönelik saldırılar gösterildi. Bu saldırıların uluslararası su yollarına tehdit oluşturduğu kaydedilen açıklamada, "İran'ı, bölgesel istikrarı tehdit eden eylemlerini durdurmaya ve gerilimleri azaltmak için diplomatik çözümler aramaya çağırıyoruz" ifadesi kullanıldı.

İran yapımı füze ve insansız hava araçları kullanılarak, Suudi Arabistan'ı hedef alan Husi saldırılarından da endişe duyulduğu belirtilen açıklamada, özellikle 12 Haziran'da Abha Havaalanına yönelik saldırı kınanarak, "İran destekli Husilere bu tür saldırılarına derhal son vermesi çağrısında bulunuyoruz" talebine yer verildi.  Açıklamada ayrıca, Stockholm Anlaşmasının uygulanmasının, Yemen'de çatışmaya son verecek kalıcı bir siyasi uzlaşma için bir süreci başlatma fırsatı sunacağı belirtildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental