5 Haziran 2020 Cuma 16:30

İsrailli teknoloji şirketi açıkladı: Polis için her tür telefon kilidini açıyoruz

Dünya 1787 görüntüleme
19 Haziran 2019 Çarşamba

Eskiden hükümetler adına kişisel cihazların şifrelerini kıran şirketler bunu gizli tutmaya özen gösterirken, bu kez hükümetlerle işbirliği yapan İsrailli veri çıkarma, nakletme, analiz etme şirketi Cellebrite sosyal medya hesabından açıkça duyurdu: “Polis teşkilatı için en son sürüm dahil tüm iPhone’ların şifrelerini devre dışı bırakabiliyoruz.”

Hemen her alet üzerinde geçerli adli veri çıkarma cihazının yeni versiyonunu tanıtan şirket, cihazın polisin eline geçen her türlü iOS sürümlü aletin kilidini açabildiğini belirtti. Açıklamada, son Android cep telefonlarından da veri çıkartabildiği kaydedildi.

Bugüne dek güvenlik ve istihbarat teşkilatlarıyla iş yapan hiçbir şirket, kamuoyuna yönelik olarak bu kadar güçlü bir iddiada bulunmamıştı. Kişisel verilerin güvenliği konusu, mobil cihaz üreticileri ile hükümetler arasında çoğu kez polemiğe neden oluyor. Teknoloji devi Apple, geçtiğimiz yıllarda büyük ses getiren San Bernardino davasında yer alan bir iPhone’u, FBI’ın talebi doğrultusunda kırmayarak kararlı bir duruş sergilemişti. Apple talebini reddedince FBI, söz konusu telefonu Cellebrite’e kırdırmış ve telefonun içerisine bakmayı başarmıştı. FBI, bu işlem için yaklaşık 1 milyon dolarlık bir ödeme yapmıştı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental