kanada REklam

Sotheby’s Müzayedesinde ‘Önemli Judaıca’ Açık Arttırması

Uluslararası müzayede evi Sotheby’s, Yahudi eserlerinin açık artırmada satılacağı ‘Important Judaica- Önemli Judaica’ adında bir müzayedeye ev sahipliği yapıyor.

Sotheby’s Müzayedesinde ‘Önemli Judaıca’ Açık Arttırması

Güzel sanatlar, mücevher ve koleksiyonların açık arttırmayla satıldığı müzayede evi Sotheby’s 5 Haziran’da Yahudiliğe ait nadir ve değerli eserlerden oluşan bir müzayede yapacağını açıkladı.

Etkinliğin en önemli parçası Isidor Kaufmann’ın imzasını taşıyan genç bir öğrenci ile bir hahamın 220 bin dolar başlangıç değeri biçilen portesi. Bunun yanı sıra Korfu’dan 1796 tarihli bir ketuba (evlilik sertifikası), gümüş Tevrat kapakları, menoralar ve hanukiyalar da satışa sunulacaklar arasında bulunuyor. Müzayedenin en pahalı parçası ise 600 ile 800 bin dolar arasında bir fiyata satılması beklenen 18. yüzyıl Almanya’sından kalma gümüş sırmalı Şabat lambası.

Müzayedede New York eyaletinde bulunan Catskills adlı tatil beldesinin 300 kartpostalı da bulunuyor. 1940-1970 yılları arasında varlıklı Yahudi aileler yaz tatillerini ve Yahudi bayramlarını geçirmek üzere ‘Yahudi Alpleri’ diye bilinen bu bölgeyi tercih ederlerdi. Antisemitizm sebebiyle New Yorklu Yahudiler başka bölgelerde güvenli bir şekilde tatil yapamazdı. Kartpostallarda eğlence geceleri, spor aktiviteleri gibi etkinliklerin ilanları da bulunuyor.

1987’nin ünlü filmi Dirty Dancing ve Amazon’un bol ödüllü dizisi, The Marvelous Mrs. Maisel’ın son sezonunda Catskills’deki tatil kampı resmediliyordu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın