30 Mayıs 2020 Cumartesi 08:05

Netanyahu hükümeti kurmaya çalışıyor

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu koalisyon hükümetini kurmak için Devlet Başkanı Rivlin’den ek süre istedi.

Dünya 1046 görüntüleme
15 Mayıs 2019 Çarşamba

9 Nisan’da gerçekleşen seçimlerde, 120 koltuklu mecliste 36 koltuk kazanan Binyamin Netanyahu, koalisyon hükümeti kurması için tanınan sürede başarılı olamadı.

Netanyahu’nun yeni koalisyon hükümeti kurması için son tarih 14 Mayıs’tı; ancak Rivlin yeni hükümetin kurulabilmesi için iki hafta ek süre verdiğini açıkladı.

Açıklamada, geçtiğimiz günlerdeki Gazze gerginliği ve Pesah Bayramı tatili nedeniyle Netanyahu’nun koalisyon görüşmelerini tamamlayamadığı ifade edildi. Ek sürenin ardından Netanyahu’nun en geç 29 Mayıs’ta yeni koalisyon hükümetini sunması gerekiyor.

Rivlin, seçimlerin ardından yeni koalisyon hükümetini kurma görevini 17 Nisan’da Netanyahu’ya vermişti. İsrail’de yasalar gereği devlet başkanı koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirdiği kişiye 28 gün süre tanıyor ancak bu görevi üstlenen kişinin talep etmesi halinde iki hafta ek süre veriliyor.  Eğer ek sürede hükümetini kurmayı başaramazsa devlet başkanı, ikinci adaya bu görevi devrediyor. Koalisyonu kurmakla görevlendirilen ikinci kişinin de, kendisine ayrılan süre içerisinde başarılı olamaması halinde, ülkede yeniden seçime gidiliyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR