30 Mayıs 2020 Cumartesi 07:17

Türk-Yahudi Toplumundan haberler

Toplum 1640 görüntüleme
15 Mayıs 2019 Çarşamba

GENÇ EMEKLİLER KONSERİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Müzede Pazar Etkinlikleri kapsamında, 5 Mayıs Pazar günü Genç Emekliler konseri gerçekleşti.  Yoğun katılımın olduğu konserde Türk Sanat Müziğinden şarkılar icra edilirken izleyiciler coşkuyla eşlik ettiler. Unutulmaz İspanyolca, ‘Historia de un amor’ şarkısı konserin sürprizi olarak izleyicilerin beğenisini kazandı ve büyük alkış aldı. 

ŞAMPİYON GÖZTEPE KÜLTÜR DERNEĞİ

Deyvi Mulinas'ın haberi...

Bu başlığı atmanın nasıl bir mutluluk olduğunu tarif etmek çok zor. Gururla yazıyorum. Göztepe Kültür Derneğinin Yıldız takımı, Junior cup altyapı 2018 - 2019 liginde şampiyon oldu.

Her şey bir hayal ile başladı. Amacımız zirveye ulaşmaktı. Yılmadan, yorulmadan tek bilek birbirimizden destek alarak GKD çatısı altında bir ilke imza attık. Bütün bir sezon boyunca gerek antrenmanlarda, gerek maçlarda çocuklarımız yılmadan çalıştı, emek verdi. Bu süreçte sürekli takımın yanında olan velilere ve çocuklara destek olan Albert Papo, Spor Komisyonu Başkanı Eli Şıkgören ve takımın koçu Yılmaz Karakoç ekibiyle birlikte bu zaferin mimarı oldular. Esas amacı çocukların aynı çatı altında spor yapması, birlik ve beraberlik duygusunun gelişmesi olan GKD Basketbol takımı, sporcularının aslında ne kadar yetenekli olduklarını keşfetti.

Final maçında rakip Bakırköy Akademi takımıydı. Onlar da son saniyeye kadar centilmence mücadele edip iyi bir maç oynadılar.

Maç öncesi Koç ve çocuklar harika bir video hazırladı. Hepimizden destek istediler. Bizlere başarılarını anlattılar. İstedikleri desteği yaklaşık 100 kişinin katılımıyla aldılar. Tribünde maç boyunca tezahüratlar hiç bitmedi. Çocuklar, başta çok heyecanlıydı. Dile kolay, şampiyonluk ve kupa; GKD tarihinde bir ilk olacaktı. Bir ara ilk yarıda beş sayı geriye düştüler. Sonra silkinip oyunlarını oynamaya başlayınca önce öne geçtiler, ardından farkı 12’ye kadar çıkardılar. Rakip, zaman zaman arayı kapatsa da GKD maçı 61-55 kazandı.

Tebrikler GKD, tebrikler çocuklar, tebrikler Göztepe Kültür Yönetim Kurulu, tebrikler Eli Şıkgören ve Albert Papo, tebrikler spor komisyonu ekibi,  tebrikler spora desteklerini her zaman hissettiğimiz değerli dostlarımız Moris Barokas ve Nedim Eskenazi, tebrikler velilerimiz, tebrikler Koç Yılmaz Karakoç ve ekibi.

Ayrıca GKD binası yıkıldığından beri basket takımlarının antrenmanlarını eksiksiz sürdürebilmeleri için okullarını açan Cenk Eyüboğlu’na da teşekkür ederiz.

 

İtalyan Sinagogunda Şavuot kutlaması

Tanrı’nın Musa Peygamber’e Sina Dağında On Emir’i verdiği gün olan ve Sivan ayının altıncı ile yedinci gününe rastlayan Şavuot Bayramı, her sene olduğu gibi bu sene de Tarihi İtalyan Sinagogunda (Kal de Los Frankos) Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın katılımıyla kutlanacak.

TERRA NOVA

İtalyan Sinagogunda bir süredir devam eden bahar konserlerinin bir yenisi önümüzdeki günlerde seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor. Piyanoda Jan Gunnar Hoff ile Çelist Sedef Erçetin’in sunacakları Terra Nova adlı resitalle ile ilgili detaylı bilgiye ulaşmak isteyenler İtalyan Sinagogu ile iletişime geçebilirler.

UÖMO’DA BAŞARILARLA GEÇEN BİR AY

Ulus Özel Musevi Okulları öğrencileri çeşitli yarışmalarda ödül aldılar.

Uluslararası Centropa Film Yarışmasında Ulus Özel Musevi Okulu öğrencilerinin hazırladığı üç film ödül aldı. ‘Virtual Jewish Cookbook /Sanal Yahudi Yemek Kitabı’ Kategorisinde, ortaokul öğrencilerinin, Kim Çakırkaya danışmanlığında hazırladığı ‘Almodrote De Kalavasa’ videosu ikincilik ödülü kazandı. ‘My Community / Toplumum’ Kategorisinde Engin Arık danışmanlığında lise öğrencisi Sezer Yahyai’nın yaptığı ‘Kristallnacht’ videosu da ikincilik ödülüne layık görüldü. Aynı kategoride, Emre Arditi ise ‘The Assassination Of Walter Rathenau’ filmi ile üçüncülüğe hak kazandı.

Özel Ege Lisesi 17. Fen Araştırma Yarışmasında, ‘Düşük Enerjili RF Kaynaklardan Şarj Olan Deneysel Batarya’ projeleriyle lise öğrencileri Metin Barokas ve Loni Aslan Beharti, Türkiye derecesi elde etti.

Türkiye finalisti olarak geçtiğimiz yıl Ticaret Fuarında yarışan UÖML Lise Girişimcilik Kulübünün kurduğu BLİXED adlı şirket, bu yıl da İstanbul Finalisti oldu. 6. sınıf öğrencisi Maya Özgür’ün ‘My Cartoonist’ isimli blog sayfası da Ticaret Fuarında sergilenmeye değer on proje arasında yer aldı.

Jewish Peoplehood Project kapsamında İsrail’de Haifa Rabin School ile ortak yürütülen, tarihe ışık tutmayı hedefleyen uluslararası çalışma kapsamında, ortaokul öğrencileri İsrail’e bir gezi düzenleyerek projelerini sundular.

6. Marmara Koleji Mikrolab Deney Yarışmasında UÖMO’yu başarıyla temsil eden öğrenciler ‘En İyi Grup Çalışması’ ödülüne layık görüldü.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR