30 Mayıs 2020 Cumartesi 07:57

‘Paylaşılan Kutsal Mekânlar’ Sergisi Depo’da

Toplum 1118 görüntüleme
15 Mayıs 2019 Çarşamba

Akdeniz coğrafyasında bir çeşit hac yolculuğu olarak tasarlanan ‘Paylaşılan Kutsal Mekânlar’ sergisi, 20 Nisan’da Depo’da açıldı. Calouste Gulbenkian Vakfı ve Türkiye Fransız Kültür Merkezinin desteğiyle gerçekleşen sergi, 14 Temmuz’a kadar sanatseverlerin beğenisine açık.

‘Paylaşılan Kutsal Mekânlar’ projesi, Akdeniz, Ortadoğu ve Balkanlar’da üç Semavi dinin paylaştığı mekân ve pratikleri mercek altına alıyor. Proje Fransa’dan Fas’a, Türkiye’den Mısır’a dinlerin birlikte yaşadığı çeşitli bölgeleri ele alıyor ve kültürlerarası bir çoğulculuğun tarihte ve günümüzde yaşandığını gösteriyor.

İstanbul ‘Paylaşılan Kutsal Mekânlar’ın hikâyesini anlatmak için ideal bir konuma sahip; bunun yegâne sebebi üç tek tanrılı dinin tarihsel olarak burada gelişmiş olması değil, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde yüzyıllar boyu bir arada var olmayı sürdürmeleri.

Güncel sanat, fotoğraf, etnografik malzeme ve dijital medyayı bir araya getiren sergi, kutsalı paylaşmanın deneyimini, konu edilen coğrafyalardaki kutsal mekânların ve manzaraların görsel olarak etkili boyutunu, İstanbul’un dinsel çeşitlilik ve biraradalık geçmişinin zengin ve çok katmanlı yapısını aydınlatıyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR