30 Mayıs 2020 Cumartesi 09:21

Müzede 19 Mayıs etkinlikleri

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, bu yıl başlattığı Pazar Etkinleri kapsamında değişik faaliyetlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. 19 Mayıs Pazar günü, Müze iki farklı etkinliğin mekânı olacak.

Toplum 1309 görüntüleme
15 Mayıs 2019 Çarşamba

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu

Eylül 2005’te kurulan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu, mübadillerin, doğdukları ata topraklarından belleklerinde getirdikleri Türkçe ve Rumca, Pomakça, Makedonca türkü ve şarkıları, Ege’nin iki yakasında iki dilde söylenen ortak şarkıları seslendiriyor.

Mübadil torunları, Ege’nin iki yakasının şarkılarını Neve Şalom Sinagogunda ger-çekleştirilecek konserde seslendirecek. Ladino şarkıların da söyleneceği konserde LMV Korosu izleyicilere muhteşem bir atmosfer vadediyor.

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu 2014 yılından itibaren Antakyalı müzisyen Garip Mansuroğlu ile çalışmalarına devam ediyor.

Gelin Tanış Olalım

Bu etkinlik özellikle, Yahudiler ve Yahudilikle ilgili olarak bilgilenmek isteyenlere, bu konuda soruları olanlara yönelik…

Etkinliğin hedef kitlesi ise özellikle hayatında hiç Yahudi görmemiş ve tanımamış olanlar… “Aynı topraklarda büyüyen bizlerin çok da farklı olmadığını kendiniz deneyimleyin” diyen Müze yetkilileri, bu kişileri gelip akıllarındaki tüm soruları sormaya davet ediyor.

Amaç ise ‘öteki’ olarak tanımlanan Yahudileri tanıtmak, bilinmeyene karşı olan olumsuz düşünceyi yıkarak, diyalogla insanlar arasında bir köprü kurabilmek.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR