13 Temmuz 2020 Pazartesi 16:34

Klarsfeld çiftine Elie Wiesel Ödülü

Klarsfeldler Holokost’un hafızalardan silinmesini ve dönemin savaş suçlularının cezasız kalmalarını önlemeleri ile Holokost eğitimini ileri seviyelere taşımalarıyla Elie Wiesel Ödülüne hak kazandılar.

Kültür 1871 görüntüleme
8 Mayıs 2019 Çarşamba

Antisemitizmin dünyada yeniden yükselişe geçmesi ve Suriye’deki yaşanan insanlık dramı nedeniyle, ABD Holokost Anma Müzesi bir istisna yaparak bu yıl iki Elie Wiesel Ödülü verdi. 29 Nisan’da yapılan onurlandırma gecesinde hayatlarını Nazileri kovalamaya adayan Klarsfeld çifti ve Suriye’deki insani yardım kuruluşu Beyaz Baretliler ödüllerin sahibi oldu.

Fransız Yahudi’si Serge Klarsfeld (83) Klaus Barbie, René Bousquet, Jean Leguay, Maurice Papon ve Paul Touvier gibi yüksek rütbeli Nazi subaylarına dava açılmasında, Fransa ve Romanya’dan kamplara gönderilen Yahudi kurbanların kimliklerinin ve hikâyelerinin ortaya çıkarılmasında önemli rol oynamıştı. Serge Klarsfeld’in eşi Alman kökenli ve Yahudi olmayan Beate Klarsfeld (80) ise Batı Almanya hükümetinde hizmet veren eski Nazilerle karşı karşıya gelmişti. Bugün Avrupa ve Ortadoğu’da antisemitizmle mücadelede Klarsfeld çifti her zaman en ön sıralarda olmaya devam ediyor. Ödülü kabul etmeden bir gün önce verdikleri demeçte çift günümüzü 1930’ların başına benzetirken, Avrupa Birliğinin birlik olarak kalmasının önemini, aksi taktirde bölgede demokrasinin ve 70 senedir süren barış atmosferinin elden kayabileceğini vurguladı.

Ödül alan sivil savunma kuruluşu Beyaz Baretliler, gönüllü olarak Suriye hükümetinin denetimi dışında kalan savaş bölgelerinde insanları bombalanmış yığınlar altından kurtarıyor, tahrip edilen alt yapıyı onarıyor ve sivillere güvenlik önlemleri konusunda eğitim veriyor. Bugüne dek 115 bin hayat kurtaran sivil kuruluşun 261 üyesini hayatını kaybetti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR