1 Haziran 2020 Pazartesi 18:50

İsrail dışında hem devlet başkanı hem de başbakanı Yahudi olan ilk ülke UKRAYNA

Vladimir Zelenskiy’nin Ukrayna’nın devlet başkanlığı seçimlerinden zaferle çıkmasıyla, ülke tüm dünyada, İsrail dışında, hem başbakanı hem de devlet başkanı Yahudi olan tek ülke olma özelliğini kazandı.

Dünya 4049 görüntüleme
25 Nisan 2019 Perşembe

En azından yıl sonunda yapılması planlanan parlamenter seçimlerine dek görevde kalması beklenen ve daha önce Vinnytsia şehrinin belediye başkanlığını da yürütmüş olup halen Ukrayna Başbakanı görevini sürdüren Yahudi asıllı politikacı Volodymyr Groysman, Zelenskiy yemin ettikten sonra kendisiyle birlikte çalışacak.

2014 yılındaki seçim kampanyası sırasında yolsuzluklar mücadele edeceğine söz vererek devlet başkanlığına seçilen Poroşenko’nun, tecrübesiz bir politikacı karşısında büyük hezimete uğraması, yönetimi sırasında özellikle yolsuzluklar konusunda halkı hayal kırıklığına uğratmış olmasının sonucu olarak değerlendirildi. Zelenskiy’nin sıradan bir kampanya ile seçimden keskin zaferle çıkması, Petro Poroşenko’yu yıllardır eleştirilen kişiler tarafından yadırganmadı.

Pek çok kişi tarafından daha da sıra dışı bulunan ise, seçim kampanyası sırasında sürekli olarak esprili bir dille annesi Rima’nın Yahudi olduğundan bahseden Zelenskiy’nin, kökeni tüm Ukrayna’da bilinmesine rağmen seçimden zaferle çıkması oldu.

Geçmişte başta Rusya olmak üzere pek çok ülke, Ukrayna halkının nesilden nesle geçen ciddi bir antisemitizm sorunu olduğunu iddia etmişlerdi.

Rus kökenli İsrailli köşe yazarı Avigdor Eskin, ay başında kaleme aldığı yazısında, “Düşünün, Şalom Aleyhem romanlarındaki ana kahraman görüntüsüne sahip saf kan bir Yahudi, Nazilerden övgüyle söz etmenin kanununda yeri olan bir ülkede açık farkla seçim kazanabilir,” demişti.

Geçen yıl İsrail hükümeti, yıllık yayınladığı antisemitizm raporunda Ukrayna’yı bölgesel olarak tehlikeli ilan ettiğini özellikle belirtmiş ve dikkat çekmişti. Raporda sadece 2017 yılında 137’den fazla antisemit olayın yaşandığı bildirilen Ukrayna hakkında, “Doğu Avrupa’da gerçekleşen antisemit olayların sayısındaki hızlı düşüşe tek istisna Ukrayna olarak görülmektedir. Diğer yerlerin aksine Ukrayna’da antisemit olayların sayısı son bir yılda ikiye katlanmış ve tek başına tüm bölgedeki olayların toplamından yüksek bir rakama ulaşmıştır,” denmişti.

Geçtiğimiz yıl ayrıca elliden fazla ABD Meclisi üyesi, Ukrayna’nın, Polonya’nın halkın soykırım süresince Nazilerle işbirliği hakkında konuşulmasını yasaklayan ve büyük tartışmalara yol açan kanunlarından dahi fazla Nazilerin işbirlikçilerini adeta öven yeni yasayı kınamışlardı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR