6 Haziran 2020 Cumartesi 23:34

Çanakkale Kent Müzesinde Hafıza Yürüyüşü Eğitimi

5-6-7 Nisan tarihlerinde SEHAK (Sivil ve Ekolojik Haklar Derneği) tarafından Çanakkale Kent Müzesinde Hafıza Yürüyüşü Eğitimi gerçekleştirildi.

Toplum 1188 görüntüleme
17 Nisan 2019 Çarşamba

Etkinlikte 16 katılımcı üç gün boyunca uzmanlardan eğitim aldı. Çanakkale Yahudi Mahallesi ve Aynalı Çarşı özelinde mekân ve hafıza üzerine bilgilenen katılımcılar sokak röportajları ile elde ettikleri görüntüleri eğitimin sonunda kamera, ses, kurgu ve montaj ile birer kısa filme çevirdiler.

16 kişilik katılımcı ekibi etkinliğin ilk günü Çanakkale’deki Yahudiler ve Aynalı Çarşı’nın tarihi hakkında bilgiler edinip; nasıl röportaj yapılacağı, kameranın kullanımında ve kurgu sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında çeşitli bilgiler edindikten sonra iki gruba ayrıldı. Hem insanların geçmişlerine, hikâyelerine, yaşantılara konuk olan katılımcılar hem de kentin tarihi hakkında bilgilendi. İkinci günde ise katılımcı ekip röportaj yapmak ve çekim için, gruplar halinde Yahudi Mahallesine ve Aynalı Çarşı civarlarına dağıldılar. Üçüncü ve son günde ise kurgu yapmaya çalışırken hep birlikte, ekip halinde hareket etmeye, birbirleriyle fikir alışverişinde bulunmaya çalışan katılımcılar kısa belgesel filmlerini tamamladılar. Programın sonunda biten kısa filmlerin katılımcılar tarafından izlenip değerlendirilmesinin yapılması üzerine hafıza yürüyüşü eğitimi sona erdi.

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental