Hamursuz Bayramı hikayesi çizgi roman oldu

Yakında kutlanacak Yahudi aleminin Pesah (Hamursuz) Bayramında ilk gece masada oturulur ve yemekten önce 3500 yıl önce Yahudi milletinin Mısır esaretinden kurtuluşu anlatılır.

Hamursuz Bayramı hikayesi çizgi roman oldu

Gelenek, bir önceki neslin yeni nesle hikayeyi bir daha anlatmasıdır. Masada okunan dua kitabının adı Agada Pesah’tır; başka bir deyişle Pesah hikayesi.

Kitap yüzyıllar boyunca nesilden nesle, kültürden kültüre olayları tasvir eden çeşitli resimlerle süslenmiş, farklı Yahudi toplumlarının geleneklerinin  bir yansıması olmuştur.

Bu sene Yahudi asıllı Amerikalı Jordan B. Gorfinkel ve İsrailli Erez Zadok bu geleneği daha da ileri götürdü ve beraberce Agada’nın çizgi roman versiyonunu yarattı.ABD’nin en büyük çizgi roman yapımcısı DC Comics’in eski editörü Gorfinkel ve Zadok İngiltere’de bir Limmud eğitim programında tanıştı.

Çizgi roman Agada’nın sağdaki sayfasında geleneksel dua ve metinler yer alırken, sol taraftaki çizgi roman, olayları  yer yer günümüzün, yer yer eski Mısır’ın atmosferinde okuyucunun önünde canlandırıyor.

Yapımcıları çizgi roman Agada’nın çocuklar kadar büyüklerin de ilgisini çekeceğini tahmin ediyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın