kanada REklam

Pittsburgh Sinagogu katliamı kurbanları Pennsylvania Meclisinde anıldı

11 Eylül’den sonra ABD’de ilk defa yerel mecliste terör kurbanları anıldı.

Pittsburgh Sinagogu katliamı kurbanları Pennsylvania Meclisinde anıldı

Pennsylvania kanun yapıcıları Pittsburgh Sinagogunda yaylım ateşi ile katledilen on bir kurbanı andı. Çarşamba günü düzenlenen anma töreninde hayatını kaybedenler için dualar okundu ve konuşmalar yapıldı.

Anma töreninin Pittsburg yönetiminin ateşli silahlar ile ilgili kısıtlayıcı bir yönetmeliği yürürlüğe koymasından bir gün sonra olması dikkat çekti.Söz konusu yeni yönetmelik teklifi birkaç hafta evvel yerel meclise sunulmuştu.Ancak yeni yönetmelik yürürlüğe girer girmez silahlanma savunucuları tarafından mahkemeye götürüldü ve dava açıldı. Dava dilekçesinde, yerel belediyenin yönetmeliğinin eyalet yasaları ile çeliştiği belirtildi.

Anma törenine katılanlar arasında, senatörler, temsilciler meclisi üyeleri ve 27 Ekim 2018’deki Etz Hayim Sinagoguna düzenlenen kanlı saldırıdan sağ kurtulanlar vardı.

Saldırı, Pennsylvania- Baldwin’den 48 yaşındaki kamyon şoförü Robert Bowers tarafından düzenlenmişti. Bowers’ın saldırı sırasında Yahudilere ölüm!” şeklinde bağırması görgü tanıklarının ifadelerinde yer aldı.

Ölüm cezasına mahkum olabilecek sanığın avukatı basına yaptığı açıklamada, savcılık ile müebbet hapis konusunda anlaşmaya varacaklarını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın