4 Temmuz 2020 Cumartesi 02:39

Arjantin baş hahamına saldıranlar yakalandı

Arjantin Baş Hahamı Gabriel Davidovich’in evinde saldırıya uğradığı ve ciddi derecede yaralandığı olayın antisemit kaynaklı olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı.

Dünya 1458 görüntüleme
20 Mart 2019 Çarşamba

Arjantin polisi, geçtiğimiz ay yaşanan ülkenin Baş Hahamı Davidovich’e yapılan vahşi saldırı ile alakalı olarak cumartesi günü iki şüpheliyi tutukladı.

25 Şubat gecesi, Davidovich ve eşi evdeyken, Buenos Aires’teki evine giren saldırganlar hahamı döverek ciddi şekilde yaralamıştı. Dokuz kaburgası kırılan, ciğerleri ezilen haham hastaneye kaldırılmıştı. Aynı zamanda değerli eşyalar ve para da çalan saldırganlar, hahamın ifadesine göre, kendisini döverken, “Yahudilerin hahamı olduğunu biliyoruz” demişti.

Güvenlik kameralarının incelenmesini de içeren detaylı bir soruşturma sonrası polis, saldırganların evlerine baskın düzenledi. Baskın sırasında, zanlıların saldırı sırasında kullandıklarına inanılan giyim eşyalarını ve araç da ele geçirdi.

Polis, bölgede pek çok haneye tecavüz suçundan daha önce de sorgulanmış olan bir çetenin liderleri oldukları tespit edilen iki kişinin, bu kez saldırdıkları evde yaşayanların kimliklerini bildiklerini ve baş hahamın evine düzenlenen saldırının son derece etraflıca planlanmış olduğunu da açıkladı.

Toplamda yedi kişinin eve girdiği bildirilen polis raporunda ayrıca evden yaklaşık beş bin dolara denk gelen iki yüz bin Arjantin pezosu, değerli kuyum ve aşırı dindarların kullandıkları siyah bir şapkanın da çalındığı belirtildi.

Tutuklamalar sırasında polisin saldırganları nefret suçundan mı yoksa sadece haneye tecavüzden mi soruşturdukları açıklanmadı. Yahudi Cemaati yetkilileri ise asıl hedefin baş haham olduğuna inandıklarını ve hahamın son derece ağır şekilde dövülmesinin buna işaret ettiğini dile getirdi. Arjantin’deki tüm Yahudi cemaatlerini şemsiyesi altına toplayan AMIA Başkanı Jorge Knoblovits, saldırganların hahamdan bahsederken kullandıkları kelimelerin endişe verici olduğunu, antisemit niyetini açık ettiğini belirtti.

Ay başında yayınlanan bir haberde, polisin saldırının kaynağının hahamın birkaç sene evvel iptal ettiği bir evliliğin intikamı olma ihtimali üzerinde durulmuştu. Haberde, evliliğin iptali sonrasında Davidovich’in pek çok ölüm tehdidi aldığı bilgisi yer almıştı.

Davidovich’i hedef alan saldırının öncesindeki haftasonunda San Luis’deki Yahudi mezarlığındaki dokuz mezarlık zarar görmüştü.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HUKAT i BALAK

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Mozotros Ailesi-İrvin MANDEL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL

Tünelin Ucu-İzel ROZENTAL