11 Temmuz 2020 Cumartesi 10:46

Balat Ahrida’da Purim kutlaması

Türk Yahudi Toplumunun geleneksel Purim Bayramı kutlaması, 17 Mart Pazar günü her sene olduğu gibi bir kez daha Balat Ahrida Sinagogunda gerçekleşti.

Toplum 1684 görüntüleme
20 Mart 2019 Çarşamba

Balat Ahrida Sinagogunda kutlanan Purim Bayramı Şişli Tamud Tora gençlerinin söylediği ‘Baruh Aba’ ile başladı. Ardından Sinagog Yönetim Kurulu Başkanı Albert Süryano bir konuşma yaptı. Konuşmasına Hahambaşı Rav İsak Haleva’nın, Türk Ermenileri Patriği Mesrob Mutafyan’ın cenaze törenine katılmasından dolayı aralarında bulunamadığını belirterek başlayan Süryano, Türk Ermeni Cemaatine başsağlığı diledi. Sözlerine geçtiğimiz sene vefat eden ablası Korin Süryano’yu anarak devam etti: “Bir sene ne çabuk geçti, yine bir Purim günü, yine hep birlikte bu tarihi çatı altında toplandık. Sizlerin huzurunda ablama sinagoglarımıza yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etmek isterim. Onun tek dileği sinagoglarımızı her zaman yaşatmak ve kalabalık görmekti. Bizler de tüm çabamızla bu hedef için çalışmaya devam edeceğiz” Tüm yönetim kuruluna, Şişli Talmud Tora başkanı nezdinde eğitmenlerine, çocuklara ve ailelerine, Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Yahidler Korosuna, Sedat Amon’a teşekkür eden Albert Süryano konuşmasına şöyle son verdi: “Bizler her cumartesi sabahı Tarihi Yanbol Sinagogunda kalabalık bir yahid topluluğuyla tefillamızı gerçekleştiriyoruz. Ama daha da kalabalık olmak istiyor, sizleri de aramızda görmek istiyoruz…”

Şişli Talmud Tora çocuklarının gösterisinin ardından cemaat adına söz alan Hayim Hason konuşmasının sonunda bundan 50 yıl önce Ahrida Sinagogunun bahçesinde çekilmiş olan, içinde kendisinin de bulunduğu Talmud Tora çocuklarına ait bir fotoğrafı hediye etti. Daha sonra Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu Yahidleri Korusu seslendirdikleri birbirinden güzel şarkılarla güne renk kattılar. Hahambaşı Vekili Rav Yeuda Adoni’nin günün anlam ve önemini anlatan konuşmasının ardından Anoten duası ile kutlama sona erdi.

Bahçede tüm davetlilere döner ikram edildi ve geleneksel Purim şekerleri dağıtıldı.

 

Şişli Talmud Tora’da dopdolu bir haftasonu

Şişli Talmud Tora, geçtiğimiz cumartesi günü Şişli Sinagogunda Tefila ve Purim kutlaması, pazar günü ise Balat Ahrida Sinagogunda Purim kutlamasına katıldı.

Cumartesi günü Şişli Sinagogunda Daniel Gabay, Alvin Levi, Albert Tovim, Yoel Tovim, Mert Tastasa, Mert Nahmias, Daniel Gabay, Aviel Kohen, Lemi Berker’in tüm duaları okumalarının ardından Purim töreni gerçekleşti. Kutlama, Şişli Talmud Tora Çocuk Korosu Şefi Albi Abuvaf önderliğinde Purim şarkılarının çocuklar tarafından seslendirmesiyle devam etti. Mordo Bahar’ın şiir okumasından sonra Talmud Tora minikler grubu renkli maskelerle şarkılar söyledi. Kendine özgü özel performansıyla seslendirdiği ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’ adlı masalsı şiirinde miniklerden Alya Tastasa büyük beğeni topladı. Yosi Haleva’nın haftanın peraşası ile ilgili açıklamalarda bulunmasının ardından Hahambaşı Rav İsak Haleva yaptığı konuşmada hayatımızda her zaman Mordehay

ve Ester’in olduğunu belirtti. Purim Bayramını kutlayan bir ailenin canlandırıldığı, sunuculuğunu Larisa Saduk’un yaptığı ‘Purim Mitsvaları’ adlı oyunda Selin Saduk, Albert Tovim, Daniel Gabay, Gilda Palti, Yoel Tovim rol aldılar. Şef Yener Biçaçi’nin yönetimindeki Talmud Tora Gençlik Korosu ise yepyeni şarkılarıyla güne damgasını vurdular.

17 Mart Pazar ise Tarihi Balat Ahrida Sinagogunda, Talmud Tora Gençlik Korosunun ardından açılış konuşmasını yapan ve ayrıca vokaller eşliğinde şarkı söyleyen Mert Nahmias yahidlerden büyük ilgi gördü. Daha sonra Şişli Talmud Tora çocuklarının renkli şapkalar, maskelerle, özel solist vokaller, miniklerin dansı, davul ile teflerle seslendirdikleri neşeli şarkılar, şiirler ve piyes bu özel güne ayrı renk kattı.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR