Kudüs ile New York’ta eşzamanlı ANTİSEMİTİZM PROTESTOSU

New York şehri Times Meydanında toplanan protestocular dünya genelinde artan antisemit olaylara tepki gösterdi ve devletin nefrete karşı mücadele etmesi için çağrıda bulundu.

Kudüs ile New York’ta eşzamanlı ANTİSEMİTİZM PROTESTOSU

Onlarca New York’lunun gerçekleştirdiği protesto, Dünya Siyonist Organizasyonunun (WZO) ‘nefreti durdur’ sloganıyla Kudüs’te gerçekleştirdiği protesto ile aynı anda gerçekleşti. WZO’nun eski yönetici yardımcısı David Abadie, Kudüs’te yapılacak protestoyu öğrenir öğrenmez Manhattan’da aynı protestoyu düzenledi. Abadie, “İsrail’deki protestoyu öğrenir öğrenmez burada da toplanmamız gerektiğini biliyordum. Burada da yani dünyanın finansal merkezinde de bir toplanma gerekiyordu... Antisemitizm binlerce senedir var ve bizler buna seyirci kalmaktayız, bu yüzden bir araya gelip duruşumuz belli etmeliyiz. İster Kongre’de olsun ister başka bir yerde, dünyaya nefretin artık burada bittiğini söylemenin vaktidir” dedi.

WZO Başkan Yardımcısı Yaacov Haguel ise Kudüs’teki toplanma için şöyle konuştu: “...bugün buradan ve dünyanın farklı yerlerinden artık yeter diyoruz. Çizilmiş karikatürlerden, antisemit grafitilere, mezarlıkların tahrip edilmesinden çeşitli ülkelerde Yahudilere zarar verilmesine kadar gerçekleşen olaylardan dolayı zor ve acılı bir dönemden geçiyoruz.  Hayatlarımızı bunlara cevap vermeden sürdürmemize imkân ya da hakkımız yoktur.” Pazar günü sanal ortamda da protestolar gerçekleşti; katılanlar #HateStopsHere hashtag’leriyle fotoğraflar paylaştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın