11 Temmuz 2020 Cumartesi 09:57

Natasha Lyonne ‘Russian Doll’ dizisiyle devleşiyor

Evren Nadia adında, yaşamaktan bunalmış, sıra dışı, sansürsüz ve keskin zekâlı bir kadınla kuantum gariplikleriyle dalga geçerken bir yeşivadan, Şema duasından ve Holokost kurtulanlarından söz edileceği kimin aklından geçer ki?

Kültür 3083 görüntüleme
20 Şubat 2019 Çarşamba

Netflix’in 1 Şubat’ta yayınlanmaya başlayan ‘Russian Doll/Rus Bebeği’ dizisi bir matruşka gibi iç içe geçmiş hayatların hikâyesi. Yalnız hayatlar derken bir kişinin hayatlarından bahsediliyor zira başrol oyuncusunun sürekli ölmek ve yeniden yaşama dönmek gibi bir derdi var. Dizide bir hahamla konuşmasına izin verilmediği için oldukça dindar olan sekreterinin yanında kalmak zorunda kalan Nadia’nın sert görüntüsünden ödün verdiği tek sahne, sekreterin kendisine meleklerin onu koruyacağını söylediği Şema duasını okuduğu an oluyor.

Filmin yıldızı aynı zamanda ortak yazarı, yönetmeni ve yapımcısı Natasha Lyonne, 90’larda ikinci hatta üçüncü rollerde gördüğümüz bir sima. ‘American Pie’ serisinin Jessica’sından bugün ekranlarda ‘Orange Is the New Black’ dizisinden tanınan Lyonne, kariyerinin en büyük çıkışını bu dizi ile yapmışa benziyor.

Ortodoks Yahudi bir aileden gelen, anne tarafından büyükanne ve büyükbabası Holokost kurtulanı olan, Yahudi okulunda okuyan hatta iki senesini İsrail’de geçiren Lyonne, dizide kendi hayatını resmettiğini söylüyor. Zaman döngüleriyle dolu olan bu dizi hayatının dip noktasındaki Nadia’ya işleri doğru yoluna koyması için defalarca fırsat verirken gerçek hayatta da Lyonne kendisini açık kalp ameliyatına götürecek kadar sağlıksız bir hayat biçiminden toparlanarak bugün nihayet film endüstrisinde itibar gören biri haline geldiğini belirtiyor. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR