11 Temmuz 2020 Cumartesi 11:07

Avusturya Nazi kurbanlarının çocuklarına vatandaşlık yasa tasarısını kabul etmedi

Dünya 1276 görüntüleme
20 Şubat 2019 Çarşamba

Avusturya’nın iktidar partileri, muhalefetin sunduğu Nazilerin kurbanlarının çocuk ve torunlarına vatandaşlık verecek iki tasarıyı kabul etmedi.

Şu anda, yalnızca Nazi zulmü nedeniyle II. Dünya Savaşı›nın sona ermeden ya da demokratik Avusturya Cumhuriyeti’ni destekledikleri için ayrılmak zorunda kalan eski Avusturya vatandaşları, çalınan vatandaşlığını geri alabilir.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, geçtiğimiz kasım ayında verdiği bir röportajda, “Holokost mağdurlarının tüm çocuk ve torunlarına, isterlerse Avusturya vatandaşı olma fırsatını vermek” için değişiklik yapmak istediğini belirtmişti.

Ancak, hem Kurz’un Halk Partisi hem de aşırı sağ Özgürlük Partisi (FPÖ) milletvekilleri, Sosyal Demokrat Parti’nin ve liberal NEOS’un getirdiği tasarının kabul etmeyerek erteledi.

Her iki tasarı da, ikinci ve üçüncü kuşak Holokost mağdurlarının vatandaşlık yasasını değiştirerek, mevcut ikamet şartını ve var olan vatandaşlığından vazgeçme gereğini ortadan kaldırarak Avusturya pasaportu almalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Muhalefet partisinden Pamela Rendi-Wagner, oylamadan önce yaptığı açıklamada hükümetin bu değişiklikleri daha erken yapmamasını kınayarak Kristal Gece’nin 80. yıldönümünde önemli bir mesaj verme fırsatının kaçırıldığını dile getirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR