kanada REklam

Sosis müzesi eski Nazi kampına tesis kurulmasını yeniden değerlendirecek

Alman ‘Thuringia Sosisi’ne adanan müzeyi destekleyen bir kurumun başkanı, eski Nazi kampının olduğu yere yeni bir tesis kurmayacaklarını belirtti.

Sosis müzesi eski Nazi kampına tesis  kurulmasını yeniden değerlendirecek

Alman Bratwurst Müzesine geçtiğimiz Perşembe günü Muhlhausen şehri belediyesinden, yeni bir müzeyle beraber tiyatro ve otel inşa edebilmesi için izin çıkmış; ancak bahsedilen inşaat bölgesinin Buchenwald Kampının uzantısı olan ‘II.Martha’ kampı olduğu açıklanmıştı.

Ufak bir arazi olan II.Martha Kampı, 2008 senesinde bir yatırımcı tarafından devletten satın alınmıştı.

Alman medya kuruluşu Deutsche Welle’ye göre proje, müzenin taşınma toplantısından saatler öncesine kadar da duyurulmadı. Belediyeden çıkan inşaat izni Muhlhausen şehrinin bağlı olduğu Thuringia eyaletindeki Yahudi Cemaatini ve bazı meclis üyelerini kızdırdı. ‘Thuringia Sosisi Dostları’ kurumu cuma günü web sitesinde şu açıklamayı yaptı: “Gün ışığına çıkan bazı gelişmeler üzerine, tesisin geçmişini inceleyeceğiz, projeden sorumlu herkesle çalışacağız ve halkın da fikrini alarak bambaşka bir değerlendirme ortaya çıkaracağız.” Müzenin Dernek Başkanı Uwe Keith ise Alman Bild gazetesine, “Kesinlikle oraya tesis kurmayacağız” şeklinde bir açıklama yaptı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın