Auschwitz’in İsrailli ziyaretçileri azaldı

Geçtiğimiz yıl, Auschwitz Kampı ve Müzesini ziyaret eden İsraillilerin sayısı, 2017’ye kıyasla yüzde 21 azaldı.

Auschwitz’in İsrailli ziyaretçileri azaldı

Geçtiğimiz yıl, yaklaşık 65 bin İsrailli, Polonya’daki Auschwitz-Birkenau Kamp ve Müzesini ziyaret etti. Bu sayı, 2017 yılında 83 bindi.

Nazi ölüm kampının anısını yaşatmayı hedefleyen devlet müzesi geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon 152 bin ziyaretçiyi ağırladı. Bu sayı, yine ziyaretçi rekorunun kırıldığı 2017 yılındaki sayıdan yaklaşık 50 bin daha fazla oldu.İsrailli ziyaretçilerin sayısındaki düşüş Polonya ile İsrail arasındaki diplomatik ilişkilerin bozulduğu döneme denk geldi. Polonya’nın yürürlüğe koyduğu, Polonya halkının Nazi suçlarından dolayı sorumlu tutulmasını yasaklayan yeni yasa, iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden olmuştu.

Bazı kesimler, İsrailli gençlerin Holokost eğitimi kapsamında Polonya’ya gerçekleştirdiği ziyaretlerin ve bu alanda yapılan desteklerin sona erdirilmesi gerektiğini savundu. Buna rağmen programlı ve organize turlarda hiç bir azalma olmazken, yaşanan azalmanın bireysel ziyaretler nedeniyle olduğu belirtildi.

İsrail’den rekor turist

Ancak İsrail’in Polonya Büyükelçiliği, bu ülkeyi ziyaret eden İsrailli turistlerin sayısında rekor bir artış olduğunu belirtti. 2017 yılında Polonya’ya ziyaret eden İsrailli turist sayısı 139 bin olurken, bu rakam geçtiğimiz yıl 250 bine ulaştı.

Auschwitz Müzesi, ziyaretçileri arasındaki Polonyalıların sayısında da azalma olduğunu açıkladı. 2017 yılında 498 bin olan Polonyalı ziyaretçi sayısı, geçtiğimiz yıl yüzde 17 azalarak 405 bine düştü. Benzer bir düşüş, İngiliz ziyaretçilerin sayısında da yaşandı. Amerikalı ziyaretçilerin sayısı ise geçtiğimiz yıl yüzde 25 artarak 136 bine ulaştı.

Auschwitz Müzesinin internet sitesi de geçtiğimiz yıl 27 milyon kişi tarafından ziyaret edildi. Sosyal medya takipçilerinin sayısı ise 275 bine ulaştı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın